Վրաստանն անչափ կարևորում է կոմունիկացիաների անխափան և անվտանգ շահագործումը Հարավային Կովկասում
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ասաց Վրաստանի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ Լաշա Դարսալիան՝ ելույթ ունենալով «Երևանյան երկխոսություն-2024» միջազգային համաժողովում։
«Մեր տարածաշրջանը էական դեր է խաղում դեպի Եվրոպա էներգակիրներ տեղափոխելու գործում, ուստի առաջին պլան է մղվում նաև տնտեսական անվտանգության խնդիրը, որն էական ազդեցություն ունի հարավկովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վրա։ Տարածաշրջանային համագործակցության համատեքստում մենք մի կողմից խոսում ենք տեղի երկրների աշխարհագրական նպաստավոր դիրքի մասին, սակայն մյուս կողմից էլ պետք է արձանագրենք, որ տվյալ հանգամանքը ոչ միայն հնարավորություն է, այլև մարտահրավեր։ Մի կողմից բարենպաստ դիրքը հրավիրում է արտատարածաշրջանային պետությունների ուշադրությունը, հրավիրում զարգացնելու երկկողմ և բազմակողմ տնտեսական ակտիվ կապերը, բայց մյուս կողմից էլ տարածաշրջանը դառնում է անողոք մրցակցության ասպարեզ»,- նշեց Վրաստանի փոխարտգործնախարարը։
Նա հիշեցրեց, որ Վրաստանը տևական ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ունի ռազմավարական համագործակցություն, և Թբիլիսին անչափ կարևորում է այդ հանգամանքը։ Դիվանագետի համոզմամբ՝ տարածաշրջանի բոլոր խաղացողների պատասխանատվությունն է ընդլայնել առկա կապերը և նպաստել համապարփակ կայունությանն ու խաղաղությանը։
«Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթանում են հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններ, հետևաբար հույս ունենք, որ կողմերն այդ գործընթացներում կհաջողեն։ Վրաստանը պատրաստ է աջակցել իր հարևաններին՝ միատեղելով խաղաղությանն ուղղված բոլոր ջանքերը»,- ասաց դիվանագետը։
Դարսալիայի դիտարկմամբ՝ Հարավային Կովկասում հիմա նոր ժամանակաշրջան է, որը բացում է նոր դռներ արդյունավետ համագործակցության համար, և այդ գործում Վրաստանն ունի իր ներդրումը։ Տարածաշրջանի երկրներից յուրաքանչյուրի հետ զարգացնելով երկկողմ հարաբերություններ՝ Վրաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում նաև բազմակողմ կապերին՝ նպաստելով համատեղ օրակարգերի առաջ քաշմանը։
«Թբիլիսին առաջակում է իր հնարավորություններն ու կարողությունները, որոնք կօգնեն հարևան երկրներին իրագործել համատեղ ծրագրերն ու նախագծերը։ Միևնույն ժամանակ, Թբիլիսին կարևորում է նաև Արևմուտքի մասնակցությունը տարածաշրջանային կարևոր գործընթացներին։ Մենք արդեն ընտրել ենք մեր ուղին և մեր տեղը Եվրաատլանտյան տիրույթում է։ Վրաստանի համար շատ կարևոր է այն հանգամանքը, որ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող համագործակցությունը կազմում  է Արևմուտքի հետ փոխգործակցության մի մասը»,- եզրափակեց Վրաստանի արտգործնախարարը։

Грузия придает большое значение бесперебойной и безопасной работе коммуникаций на Южном Кавказе
Поддержи А1+!Как сообщает Арменпресс, об этом заявил первый заместитель министра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия, выступая на международном форуме “Ереванский диалог-2024”.
“Наш регион играет значимую роль в транспортировке энергоносителей в Европу, поэтому на первый план выходит вопрос экономической безопасности, который оказывает существенное влияние на ситуацию в регионе Южного Кавказа. В контексте регионального сотрудничества, с одной стороны, мы говорим о выгодном географическом положении местных стран, но с другой стороны, мы должны признавать, что это обстоятельство является не только возможностью, но и вызовом. С одной стороны, выгодное положение привлекает внимание внерегиональных государств, располагает к развитию активных двусторонних и многосторонних экономических связей, но с другой стороны, регион становится ареной беспощадной конкуренции”, - отметил заместитель министра иностранных дел Грузии.
Он напомнил, что Грузию связывает долгосрочное стратегическое сотрудничество с Арменией и Азербайджаном, и Тбилиси придает этому факту большое значение. По словам дипломата, ответственность всех игроков региона заключается в расширении существующих связей и содействии всеобъемлющей стабильности и миру.
“Мы видим, что ведутся переговоры по нормализации отношений между Арменией и Турцией, а также между Арменией и Азербайджаном, и надеемся, что стороны добьются успеха в этих процессах. Грузия готова поддержать своих соседей, объединив все усилия, направленные на мир”, - сказал дипломат.
По наблюдению Дарсалии, сейчас на Южном Кавказе наступил новый период, который открывает новые двери для эффективного сотрудничества, и Грузия вносит в это свой вклад. Развивая двусторонние отношения с каждой из стран региона, Грузия также уделяет большое внимание многосторонним отношениям, способствуя продвижению совместных программ.
“Тбилиси продвигает свои умения и возможности, которые помогут соседним странам реализовать совместные программы и проекты. При этом Тбилиси также ценит участие Запада в важных региональных процессах. Мы уже выбрали свой путь, и наше место - на евроатлантическом пространстве. Для Грузии очень важно то, что сотрудничество, происходящее на Южном Кавказе, является частью взаимодействия с Западом”, - заключил замминистра иностранных дел Грузии.