Մոսկվան չի հրաժարվում Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններում իր դերից. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄոսկվան երբեք չի հրաժարվել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցային գործընթացում «ազնիվ միջնորդի» իր դերից, ինչի ապացույցն են Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի վերջին շփումները Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այս մասին «Союзники.ОДКБ»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկին, գրում է ТАСС գործակալությունը։
«Ռուսաստանը երբեք չի հրաժարվել «ազնիվ միջնորդի» իր դերից Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացում։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վերջին շփումները, մասնավորապես, օգոստոսի 18-19-ին նրա պետական այցը Ադրբեջան և հեռախոսազրույցները Նիկոլ Փաշինյանի ու Իլհամ Ալիևի հետ, որոնց ընթացքում շեշտը դրվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերի վրա, դրա վառ հաստատումն են»,- ասել է նա։
Ըստ Կոպոիրկինի՝ «հենց ռուսական կողմի և անձամբ Պուտինի շնորհիվ է, որ հաջողվել է դադարեցնել 2020 թվականի պատերազմը, մշակել և կյանքի կոչել տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի մեխանիզմը»։
«Մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք բանակցությունների հաջողությամբ, մեր ամենամոտ հարևանների, գործընկերների և դաշնակիցների տարածքներում բարգավաճմամբ և խաղաղությամբ: Մենք մեր երկու դաշնակիցների միջև հավասարակշռված խաղաղության պայմանագրի կնքումը համարում ենք անվտանգության և կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման ճարտարապետության կառուցման անփոխարինելի նախապայման»,- հայտարարել է ՌԴ դեսպանը։

Москва не отказывалась от своей роли на переговорах Баку и Еревана: Посол РФ в РА
Москва никогда не отказывалась от своей роли "честного брокера" в переговорном процессе между Баку и Ереваном, и последние контакты российского лидера Владимира Путина с азербайджанским президентом Ильхамом Алиевым и армянским премьер-министром Николом Пашиняном являются тому подтверждением. Об этом заявил в интервью общественно-политическому изданию "Союзники. ОДКБ" посол РФ в Армении Сергей Копыркин, пишет агентство ТАСС .
"Россия никогда не отказывалась от своей роли "честного брокера" в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном. Последние контакты президента России Владимира Путина с партнерами, в частности его государственный визит в Азербайджан 18-19 августа и телефонные переговоры с Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым, в ходе которых акцентированно обсуждались вопросы армяно-азербайджанской нормализации, являются ярким тому подтверждением", - сказал дипломат.
Он также отметил, что именно благодаря российской стороне и лично Путину удалось остановить войну 2020 года, разработать и воплотить в жизнь механизм трехсторонней рабочей группы по разблокированию экономических и транспортных коммуникаций.
"Мы искренне заинтересованы в успехе переговоров, в благополучии и мире на территории наших ближайших соседей, партнеров и союзников. <...> Мы рассматриваем заключение сбалансированного мирного договора между двумя нашими союзниками как незаменимую предпосылку для выстраивания архитектуры неделимой безопасности и устойчивого социально-экономического развития", - сообщил Копыркин.