Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների նորընտիր վարչապետի հետ (տեսանյութ)
Բլենհայմյան պալատում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Նիդերլանդների նորընտիր վարչապետ Հենդրիկուս Վիլհելմուս Մարիա Սխոուֆի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է պարոն Սխոուֆին պաշտոնը ստանձնելու առիթով և հույս հայտնել, որ երկկողմ համագործակցությունը նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստան-Նիդերլանդներ բազմաոլորտ հարաբերությունների զարգացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Նիդերլանդների հարաբերությունները հատկապես վերջին տարիներին թևակոխել են բարձր քաղաքական երկխոսության շրջան։
Պարոն Սխոուֆը նշել է, որ Նիդերլանդները կարևորում է ՀՀ-ի փոխգործակցության խորացումը և պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը՝ ի նպաստ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում կապերի խորացման:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ: Կողմերը կարևորել են երկար բանակցություններից հետո Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու որոշումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին: Վարչապետը կարևորել է դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը:

Премьер-министр Пашинян встретился с новоизбранным премьер-министром Нидерландов (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян встретился с новоизбранным главой правительства Нидерландов Хендрикусом Вильгельмусом Марией Схофом в рамках 4-го саммита Европейского политического сообщества во дворце Бленхейм.
Никол Пашинян еще раз поздравил господина Схофа со вступлением в должность и выразил надежду, что двустороннее сотрудничество придаст новый импульс развитию многоотраслевых связей между Арменией и Нидерландами.
Никол Пашинян подчеркнул, что отношения между Арменией и Нидерландами вступили в период высокого политического диалога, особенно в последние годы.
Г-н Схоф отметил, что Нидерланды придают важное значение углублению сотрудничества с Арменией и готовы приложить все усилия для содействия углублению отношений в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам сотрудничества Армения-Европейский Союз. Стороны подчеркнули важность решения после длительных обсуждений начать переговоры по либерализации визового режима с Арменией.
Были затронуты также вопросы, касающиеся армяно-азербайджанского мирного процесса, гуманитарных проблемы людей, насильственно депортированных из Нагорного Карабаха. Премьер-министр Армении подчеркнул важность последовательной поддержки международного сообщества в направлении их решения.