Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ» բանաձևը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը հուլիսի 9-ին ընդունած բանաձևում դատապարտել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղ, երկրամասի հայ բնակչության էթնիկ զտումը, հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը:
Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում կատարած գրառմամբ այդ մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ» բանաձևը, որում մասնավորապես նշված է.
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, ավելի քան 100,000 հայերի բռնի տեղահանումը և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության շարունակական խախտումները,
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը`
Կոչ է անում հարգել Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունն իր սահմաններում
Խստորեն դատապարտում Է ադրբեջանական ռազմական ներխուժումը և Ադրբեջանի 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը և հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը,
Աներկբա աջակցություն է հայտնում Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը,
Աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես նաև՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատմանը, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ հիմնված ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա և, այս համատեքստում, Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը»,- ասվում է բանաձևում։

450590419_8317753148248454_5945732302049201929_n
Парламентская ассамблея Франкофонии приняла резолюцию “Об армянах Нагорного Карабаха и территориальной целостности Республики Армения”
Парламентская ассамблея Франкофонии в принятой 9 июля резолюции осудила военное вторжение Азербайджана в Нагорный Карабах в сентябре 2023 года, этническую чистку армянского населения региона, уничтожение армянского культурного и религиозного наследия, а также выразила поддержку независимости и суверенитету Армении.
Об этом в социальной сети Facebook написал председатель Постоянной комиссии НС Армении по вопросам европейской интеграции Арман Егоян.
Парламентская ассамблея Франкофонии приняла резолюцию “Об армянах Нагорного Карабаха и территориальной целостности Республики Армения”, в которой говорится:
Принимая во внимание нападение Азербайджана на Нагорный Карабах 19 сентября 2023 года, насильственное переселение более 100 тысяч армян и продолжающиеся нарушения Азербайджаном территориальной целостности Республики Армения, Парламентская ассамблея Франкофонии призывает:
Уважать суверенитет и территориальную целостность Армении в ее границах;
Решительно осуждает азербайджанское военное вторжение и нападение Азербайджана 19 сентября 2023 года, этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха и уничтожение армянского культурного и религиозного наследия;
Выражает непоколебимую поддержку независимости и суверенитету Армении;
Поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном на основе взаимного признания территориальной целостности, а также делимитацию границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, разблокировку региональных каналов коммуникаций на основе принципов суверенитета, национальной юрисдикции, равенства и взаимности, и в этом контексте инициативу правительства Армении «Перекресток мира»”.