Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Չինաստանի դեսպանի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կատարված աշխատանքի և հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար:
Չինաստանի դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել փոխվարչապետին իր պաշտոնավարման ընթացքում ձևավորված ջերմ և կառուցողական հարաբերությունների և ցուցաբերված աջակցության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-չինական համագործակցության հիմնական ուղղությունները, ընդգծել գրանցված առևտրաշրջանառության աճը և մտքեր փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանային խոշոր ծրագրերում Հայաստանի ներգրավվածությունը, ընդգծվել կրթության ոլորտում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Փոխվարչապետը և դեսպանը երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից կարևորել են նաև հայ և չինացի ժողովուրդների միջև շփումների ակտիվացումը:

Вице-премьер Мгер Григорян принял посла Китая, завершающего свою миссию в Армении (видео)
Поддержи А1+!Вице-премьер Мгер Григорян принял чрезвычайного и полномочного посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Фань Юна, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране. Об этом сообщает Аппарат вице-премьера Мгера Григоряна.
Вице-премьер поблагодарил посла за проделанную им работу и вклад, внесенный в развитие армяно-китайских отношений.
Посол Китая, также выразил благодарность за теплые и конструктивные отношения и поддержку, оказанную ему за все время пребывания на этом посту.
Собеседники обсудили основные направления армяно-китайского сотрудничества, подчеркнули рост товарооборота и обменялись идеями о перспективах развития отношений в сферах, представляющих взаимный интерес. С обеих сторон была подчеркнута вовлеченность Армении в крупные региональные проекты, а также необходимость углубления сотрудничества в сфере образования.
Вице-премьер и посол в контексте развития межгосударственных отношений отметили и важность активизации контактов между армянским и китайским народами.