Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահ է ընտրվել Ռայա Նազարյանը
Հայազգի Ռայա Նազարյանն ընտրվել է Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահ՝ ստանալով 131՝ կողմ, 66՝ դեմ և 39 ձեռնպահ ձայներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է բուլղարական BTA-ն։
Ընտրվելուց հետո Ռայա Նազարյանն իր ելույթում նշել է, որ խորհրդարանն՝ անկախ հասարակության վստահության աստիճանից, գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների լեգիտիմացման միակ հարթակն է։
«Այդ իսկ պատճառով մեր յուրաքանչյուր ներկայացուցչի ընդհանուր պարտականությունն է ապահովել քաղաքական գործընթացների կարգավորումը և արդարացնել հասարակության ակնկալիքները՝ կապված կայունության, անվտանգության և արդարության հետ»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ պատգամավորները կարող են իր վրա հույս դնել երկխոսության, արդարության, իրավահավասարության և Ազգային ժողովի կանոնադրությանը, օրենքներին ու կանոնակարգերին անվերապահորեն հետևելու առումով։

Рая Назарян избрана спикером парламента Болгарии
Поддержи А1+!Спикером парламента Болгарии избрана армянка Рая Назарян. За нее проголосовал 131 депутат, 66 – против, 39 - воздержались. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на болгарское БТА.
После избрания Рая Назарян в своем выступлении заявила, что парламент, независимо от уровня общественного доверия, является единственной площадкой для легитимизации исполнительной и законодательной власти.
"Поэтому общая ответственность каждого из наших представителей - обеспечить регулирование политических процессов и оправдать ожидания общества относительно стабильности, безопасности и справедливости", - сказала она.
Рая Газарян отметила, что депутаты могут рассчитывать на нее в плане диалога, справедливости, равенства и безусловного соблюдения устава, законов и регламентов Национального собрания.