Տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը Դանիայի Թագավորության վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենի հետ. (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Դանիայի թագավորությունում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Դանիա բազմաոլորտ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մետտե Ֆրեդերիկսենը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Կոպենհագեն և ընդգծել իր գլխավորած կառավարության պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու և ընդլայնելու փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և կարևորել կապերի զարգացման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Կարևորվել է նաև բազմակողմ հարթակներում շարունակական համագործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա իրավիճակը: Տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման համատեքստում վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան: Տիկին Ֆրեդերիկսենը հրավերը սիրով ընդունել է:

Состоялась встреча премьер-министра Пашиняна с премьер-министром Королевства Дания Метте Фредериксен (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, находящийся с рабочим визитом в Королевстве Дания, встретился с премьер-министром Дании Метте Фредериксен.
Лидеры стран обсудили вопросы многосекторального сотрудничества Армения-Дания.
Метте Фредериксен приветствовала визит премьер-министра Армении в Копенгаген и подчеркнула готовность возглавляемого ею правительства развивать и расширять сотрудничество с Арменией.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием и подчеркнул важность последовательных шагов по развитию отношений.
Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов международной и региональной повестки, представляющих взаимный интерес. Также была отмечена важность сотрудничества на многосторонних платформах.
Никол Пашинян представил Метте Фредериксен мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, текущую ситуацию в регионе Южного Кавказа. В контексте разблокирования региональных коммуникаций премьер-министр представил проект правительства Армении “Перекресток мира”.
Были обсуждены и вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз.
Никол Пашинян пригласил премьер-министра Дании Метте Фредериксен посетить Армению с официальным визитом.