ԱՄՆ-ն համաձայն չէ Ադրբեջանի պնդումների հետ, թե Բրյուսելի հանդիպումը կարող է սրել իրավիճակը տարածաշրջանում․ Մեթյու Միլլեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմերիկայի Միացյալ Նահանգները համաձայն չէ ադրբեջանական կողմի այն պնդումներին, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպումը կարող է ապակայունացնել և սրել իրավիճակը Հարավային Կովկասում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերն՝ ի պատասխան լրագրողի հարցին, որ ադրբեջանական կողմի պնդմամբ՝ Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ սպասվող հանդիպումը ներառական չէ և կարող է դրդել Հայաստանին ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում, իսկ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն այս հանդիպումից հետո կկիսեն պատասխանատվությունը հետագա հնարավոր էսկալացիայի համար։
«Ես ակնհայտորեն չէի համաձայնի այդ մեկնաբանություններին։ Այս հանդիպման առանցքում տնտեսական դիմակայությունն է, որը կօգնի Հայաստանին դիվերսիֆիկացնել իր առևտրային գործընկերությունները և հասցեագրել մարդասիրական կարիքները։ Ես չեմ կարողանում հասկանալ, թե դա ինչպե՞ս կարող է հանգեցնել էսկալացիայի կամ անհանգստացնել աշխարհի որևէ մի երկրի»,- ասել է խոսնակը։

США не согласны с утверждениями Азербайджана, что встреча в Брюсселе может обострить ситуацию в регионе: Мэтью Миллер
Соединенные Штаты Америки не согласны с утверждениями азербайджанской стороны, что встреча высокого уровня Армения-ЕС-США, которая состоится в Брюсселе 5 апреля, может дестабилизировать и обострить ситуацию на Южном Кавказе.
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе брифинга с журналистами заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, комментируя мнение азербайджанской стороны, что предстоящая встреча Армения-ЕС-США не является инклюзивной и может подтолкнуть Армению дестабилизировать ситуацию в регионе, и после этой встречи США и ЕС придется разделить ответственность за дальнейшую возможную эскалацию.
«Я, конечно, не согласился бы с этими комментариями. В основе этой встречи лежит экономическая сопротивляемость, которая поможет Армении диверсифицировать свое торговое партнерство и удовлетворить гуманитарные потребности. Я не могу понять, каким образом это может привести к эскалации, или обеспокоить какую-либо страну мира», - сказал представитель Госдепартамента.