Մենք ցանկանում ենք որ հաղորդակցության ուղիները լինեն ինտեգրման գործոններ, այլ ոչ պառակտման․ Մակրոն (տեսանյութ)
Սյունիքում տեղի ունեցած միջադեպերը վկայում են՝ էսկալացիայի վտանգը իրական է մնում։ Այդ մասին Ֆրանսիայում՝ վարչապետ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան ցավում է, որ փետրվարի 12-ի կրակոցի արդյունքում վիրավորվել է Ադրբեջանի քաղաքացի, ինչն ընդունել է ՀՀ ղեկավարությունը՝ լիակատար թափանցիկությամբ։ Իր հերթին Ֆրասիան նաև ափսոսանք է հայտնում Ադրբեջանի անհամաչափ պատասխանի համար, որի արդյունքում ՀՀ-ն ունեցավ 4 զոհ և մեկ վիրավոր։
«Կշարունակենք աջակցել արդար և կայուն խաղաղությանն ուղղված ջանքերին։ Դրան կարող ենք հասնել միջազգային իրավունքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հարգման դեպքում։ Պրահայում հանդիպման ժամանակ վերահաստատեցիք ձեր հանձնառությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրին, անհրաժեշտ է, որ Ֆրանսիան փարատի երկիմաստությունը»,- նշել է Մակրոնը։
«Դուք կարող եք ապավինել Ֆրանսիայի աջակցությանը Հայաստանին՝ նրա անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարական ընթացքին և խաղաղության ձգտումներին»,- հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Мы хотим, чтобы коммуникационные пути были фактором интеграции, а не разделения: Макрон (видео)
Франция продолжит поддерживать усилия, направленные на установление справедливого и стабильного мира между Арменией и Азербайджаном. Во Франции убеждены, что этого можно добиться только при условии соблюдения международного права, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ.
Об этом заявил президент Франции Эммануэль Макрон во время совместных заявлений с премьер-министром Армении Николом Пашиняном для представителей СМИ.
«Наша встреча позволит нам затронуть обсуждения, направленные на регулирование отношений между Арменией и Азербайджаном. Недавние инциденты в Сюнике доказывают, что опасность эскалации остается реальной. Франция будет продолжать поддерживать усилия, направленные на справедливый и прочный мир. Мы убеждены, что этого можно достичь только путем уважения международного права, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ», - заявил Макрон.
Он отметил, что в ходе встречи, состоявшейся в Праге в 2022 году, премьер-министр Армении подтвердил приверженность Армении Алма-Атинской декларации, и необходимо, чтобы Азербайджан разрешил двусмысленность относительно территориальной целостности Республики Армения и карт.
По мнению Макрона, это необходимо для того, чтобы провести работу по делимитации и демаркации границ, которая послужит основой для двустороннего отвода от границы.