![1706529061172 1706529061172](/static/articles/46/79/04/l-PpAT4MOUjI.jpeg)
Միրզոյանը Քամալ Խարազիի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել Իրանի դրական դիրքորոշումը «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի առանցքային սկզբունքների վերաբերյալ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 29-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԻԻՀ Գերագույն առաջնորդի խորհրդական, արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցության օրակարգին առնչվող տարբեր հարցեր՝ արձանագրելով երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն ու հարաբերությունների զարգացման ակտիվ դինամիկան: Ընդգծվել է այդ նպատակով երկու երկրների միջև էներգետիկ, ենթակառուցվածքների, տնտեսական և այլ ոլորտներում սերտ փոխգործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը՝ ի շահ երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու տարածաշրջանում կայունության:
Օգտվելով առիթից՝ նախարար Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ՀՀ կողմից ցավակցություն է հայտնել տարեսկզբին Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերին: Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները՝ ընդգծելով ՀՀ տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնամխելիության և ինքնիշխանության աներկբա հարգման հրամայականը՝ նաև որպես տարածաշրջանում հարատև խաղաղության ապահովման առհավատչյա։
Տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԻԻՀ դրական դիրքորոշումը ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և դրա հիմքում դրված առանցքային սկզբունքների վերաբերյալ:

На встрече с Камалем Харази Мирзоян высоко оценил положительную позицию Ирана относительно ключевых принципов проекта «Перекрёсток мира» (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 января провел встречу с советником Верховного лидера Исламской Республики Иран, главой Стратегического совета по международным отношениям Камалем Харази.
Собеседники обсудили различные вопросы повестки армяно-иранского многоотраслевого сотрудничества, отметив высокий уровень политического диалога между двумя странами и активную динамику развития отношений. В этом контексте была подчеркнута важность тесного сотрудничества между двумя странами в энергетической, инфраструктурной, экономической и других сферах, реализации совместных проектов на благо укрепления дружбы двух народов и стабильности в регионе.
Пользуясь случаем, министр Мирзоян еще раз выразил соболезнования со стороны Республики Армения в связи с терактом, произошедшим в Кермане в начале года.
В ходе встречи были обсуждены вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Министр Мирзоян подробно представил подходы Армении, подчеркнув необходимость безусловного уважения территориальной целостности, нерушимости границ и суверенитета Республики Армения, в том числе в качестве залога обеспечения прочного мира в регионе.
В контексте разблокирования региональной инфраструктуры Арарат Мирзоян высоко оценил положительную позицию Ирана в отношении разработанного правительством Армении проекта “Перекресток мира” и его основных принципов.