Հայաստանի ինքնիշխանության ցանկացած խախտում Բաքվի համար լուրջ հետևանքներ կունենա․ Բորել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրամիությունը մտահոգված է Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հավակնություններով, Հայաստանի ինքնիշխանության ցանկացած խախտում Բաքվի համար լուրջ հետևանքներ կունենա։
Այս մասին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նիստին հաջորդած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Ալիևի տարածքային պահանջները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում, Հայաստանի տարածքի և ինքնիշխանության ցանկացած խախտում լուրջ հետևանքներ կունենա Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների վրա»,- ասել է նա։

Любое нарушение суверенитета Армении будет иметь серьёзные последствия для Баку: Боррель
В Брюсселе завершилось заседание Совета министров иностранных дел ЕС, в ходе которого в числе других вопросов были обсуждены также армяно-азербайджанские отношения.
По итогам заседания верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил на пресс-конференции, что страны-члены ЕС согласны с тем, что Азербайджан должен вернуться к предметному урегулированию отношений и мирным переговорам с Арменией.
Недавние территориальные требования президента Алиева вызывают большую тревогу. Любое нарушение территориальной целостности Армении будет неприемлемо и будет иметь серьезные последствия для наших отношений с Азербайджаном”, - заявил Жозеп Боррель.