Հռոմի պապը հրատապ է համարել արցախահայության տուն վերադարձի հարցն՝ օրինական ու անվտանգ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀռոմի Ֆրանչիսկոս պապը հունվարի 8-ին ավանդույթի համաձայն Սուրբ Աթոռում ընդունել է հավատարմագրված դեսպաններին և դիվանագետներին: Ինչպես տեղեկանում ենք Vatican News-ում տեղ գտած հրապարակումից, Հռոմի պապի ավանդական ճառի առանցքում այս անգամ խաղաղությունն է եղել։
«Սիրելի դեսպաններ, կայ բառ մը, որ յատուկ կերպով կ՛արձագանքէ քրիստոնէական երկու հիմնական տօներուն առիթով... անիկայ «խաղաղութիւն» բառն է»,- իր խոսքում նկատել է Սրբազան քահանայապետը։
Հռոմի Պապն անդրադարձել է հակամարտող պետություններին՝ անիմաստ սպանդ անվանելով պատերազմը։
Նորին Սրբությունը մտահոգություն է հայտնել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարված իրավիճակի համար։ Նա ևս մեկ անգամ խաղաղության կոչ է հնչեցրել՝ հրատապ համարելով նաեւ արցախահայության՝ օրինական ու անվտանգ տուն վերադարձի հարցը։

Папа Римский назвал актуальным вопрос законного и безопасного возвращения арцахских армян на родину
Папа Франциск 8 января принял аккредитованных при Святом Престоле послов и дипломатов. Как сообщает Vatican News, в этот раз в центре традиционной речи Папы был мир.
“Уважаемые послы, есть слово, которое по-особому звучит по случаю двух главных христианских праздников... Это слово «мир»”, - отметил в своей речи папа Франциск.
Папа обратился к конфликтующим государствам, назвав войну бессмысленной резней.
Его Святейшество также выразил обеспокоенность напряженной ситуацией между Арменией и Азербайджаном. Он еще раз призвал к миру, также посчитав актуальным вопрос “законного и безопасного” возвращения арцахских армян на родину.