Վարչապետին է ներկայացվել Առողջապահության նախարարության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Առողջապահության նախարարություն՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Զեկույցներով հանդես են եկել Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և նախարարի տեղակալները:
Նախ` ներկայացվել են առողջապահության ոլորտում իրականացված աշխատանքները: Ընթացիկ տարում շարունակվել է առողջապահության ոլորտի համակարգային նշանակության ծրագրերի իրականացումը: Մշակվել է առանցքային բարեփոխումներից մեկի` առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրման օրենքի նախագիծը: Ձևավորվել են փորձագիտական խմբեր, իրականացվել է գների հետազոտություն, որի հիման վրա կազմվել է հիմնական ծառայությունների փաթեթը և ծախսերի հաշվարկը: Բարեփոխման վերջնանպատակն է հիմնական բժշկական ծառայություններից օգտվելու հասանելիության բարելավումը, ֆինանսական պաշտպանվածության մակարդակի բարձրացումը, մահացության և հիվանդացության բեռի նվազեցումը: Նախագիծը լրամշակումից հետո ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն:
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել ե, թե պետպատվերի համակարգում ինչ փոփոխություններ են կատարվել: «Նախկինում այդ պրակտիկան ունեինք, որ նախարարությունը բաշխում էր գումարներ, ըստ էության, հայեցողական որոշմամբ: Հիմա այդ պրակտիկան ընդհանրապես դո՞ւրս է եկել, այսինքն օֆերտայի տրամաբանությա՞մբ են գումարները բաշխվում և բուժառուի հետևի՞ց են գնում: Հիմա դա ամբողջությամբ այդպե՞ս է»,- հարցրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ի պատասխան Անահիտ Ավանեսյանը դրական պատասխան է տվել և հավելել, որ այժմ գումարները գնում են բուժառուի հետևից:
Արձագանքելով՝ վարչապետը նշել է. «Մենք ասում ենք՝ ա. նախարարի հրաման սահմանաչափերի վերաբերյալ պետք է չլինի և բ. պետք է լինեն առողջապահական բժշկական կենտրոններ, որոնք չունեն պետպատվեր: Այսինքն, պետպատվերը բժշկական կենտրոնին կապելու պրակտիկան վերանում է: Ով ուզում է մատուցել, թող մատուցի: Սրա հետ կապված ես նախարարին հանձնարարել եմ հետևյալը, որ հերթագրման ցուցակների մոբիլություն ապահովենք: Մարդը շահառու է, արձանագրվել է նրա շահառու լինելը, տեսնում է, որ իքս բժշկական կենտրոնում իր ծառայությունը կարող են մատուցել ենթադրենք 15 օրվա ընթացքում ու ինքը համաձայնվում է: Հաջորդ փուլում տեսնում է, որ կա առողջապահական հիմնարկ, որ կարող է այդ նույն ծառայությունը մատուցել մեկ շաբաթվա ընթացքում: Մարդը պետք է ազատություն ունենա տեղափոխվել այդ ցուցակից այնտեղ և ավտոմատ այն մյուս ցուցակից պետք է դուրս գա: Այսինքն, մենք մարդուն ենք հետևում, ոչ թե առողջապահական հիմնարկին, որպեսզի այդ մոբիլությունն առավել արդյունավետ լինի: Կարծում եմ՝ սա ծառայությունների մատուցման որակը բարելավելու ևս մի լրացուցիչ խթան կդառնա առողջապահական կենտրոնների համար»:
Առողջապահության ոլորտի մարդկային ռեսուրսների զարգացման նպատակով ներդրվել է բժիշկների լիցենզավորման համակարգ: Ստեղծվել է անկախ փորձագետներից կազմված էթիկայի հանձնաժողով` բժշկական կենտրոններում բուժաշխատողի կողմից էթիկայի կանոնների խախտումները քննելու համար:
Ստեղծվել է «Առողջապահության մասնագետների ռեգիստր», որի նպատակը Հայաստանում գործունեություն ծավալող առողջապահության մասնագետների ամբողջական շտեմարան ունենալն է։ Ստեղծվել է բժշկական արագ արձագանքման թիմ, որը բժշկական օգնություն և սպասարկում կիրականացնի ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ Հայաստանի սահմաններից դուրս միջազգային մարդասիրական առաքելություն իրականացնելիս:
2023 թ. 9 ամիսների ընթացքում վիրուսային Հեպատիտ C-ով պացիենտներին տրամադրվող անվճար բուժօգնության ծրագրին է դիմել 826 պացիենտ, որից 649–ը բուժում է ստացել, մնացածը գտնվում են բուժման ընթացքում: 2024 թ. նախատեսվում է ծրագրում ներառել 1440 պացիենտի:
Ընթացիկ տարում իրականացվել են վերարտադրողական, մայրական և երեխաների առողջության բարելավման միջոցառումներ: Գյումրու ԲԿ-ում պիլոտային կարգով ներդրվել և իրականացվում է պրենատալ սքրինինգ` մարզի բոլոր հղիների համար, ինչը կբարելավվի մինչծննդյան ախտորոշման իրավիճակը: «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում հիմնադրվել է ապագա «Պտղի բժշկության կենտրոնը», և մեկնարկվել են շինարարական աշխատանքներ արտամարմնային բեղմնավորման կենտրոն ունենալու նպատակով: Մշակվել է ադրենագենիտալ համախտանիշի նորածնային սքրինինգային ծրագիրը, որը կներդրվի 2024թ. սկզբից Երևանում, այնուհետև կընդգրկվեն բոլոր մարզերը: Սքրինինգի միջոցով կհայտնաբերվեն բնածին մակերիկամային հիպերպլազիա ունեցող նորածինները, արդյունքում կնվազի դրա հետևանքով նորածնային մահացությունը` ի շնորհիվ ծանր ձևերի վաղ հայտնաբերմանը մինչև մակերիկամային կրիզի զարգանալը:
2023 թ. կրկնակի նվազել է մայրական մահացության ցուցանիշը, նաև «Առողջապահական գործոնով պայմանավորված ծնելիության բարելավման ծրագրի» թիրախ հանդիսացող մեռելածնության ցուցանիշը, որը մինչ 2020թ. ստաբիլ տատանվել է 16-19 պրոմիլի (600-850 դեպք) շրջանակներում, իսկ այսօր չի գերազանցում 11,2-ը:
2023թ. նոյեմբերի 30-ի դրությամբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ավելացել է ծնունդների թիվը (32926` ավելացել է 336-ով): Անպտղության հաղթահարումը երկրի կարևորագույն թիրախներից է, միաժամանակ այն ծրագրերից է, որն ունի չափազանց մեծ պահանջարկ բնակչության շրջանում: Հաշվի առնելով այս ամենը, 2023թ. հունվարից ծրագրին հատկացված ֆինանսավորման կտրուկ աճի շնորհիվ, աննախադեպ ընդլայնվել են շահառուների խմբերը: Ծրագրի մեկնարկից մինչև նոյեմբերի 30-ը ծնվել է 368 երեխա, որից 54-ը` զոհված զինծառայողների ընտանիքներում: Թվարկված միջոցառումները միտված են մեկ նպատակի` հասնել ոլորտային ռազմավարություններով սահմանված թիրախներին:
Անդրադառնալով վերարտադրողական առողջության թեմային՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Մեր տարիքային քաղաքականության հետ կապված համո՞զված ենք, որ ճիշտ քաղաքականություն ենք վարում, որովհետև շատ են լինում դեպքերը, մանավանդ ես նամակներ, դիմումներ եմ ստանում: Հատկապես զոհված զինծառայողի ընտանիքներում տարիքային սահմանափակումների հետ կապված խնդիրներն առավել սուր են հնչում: Մենք այդտեղ համո՞զված ենք, որ մեր քաղաքականությունները ճշգրիտ են»:
Նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությունն արդեն իսկ ուղարկել են Ազգային ժողով: «Երկու շեմ ենք փոխում՝ էԿՈ-ի համար 53 տարեկանը բարձրացնում ենք 55-ի և փոխնակ մոր համար 35-ը՝ 38-ի»,- նշել է նախարարը:
Ճգնաժամերի, աղետների ժամանակ 2023 թ. 4-րդ եռամսյակից մեկնարկվել է «Հանրապետական շտապ օգնության ծառայություն» Շիրակի մարզի պիլոտային ծրագիրը: Գյումրիում ստեղծվել է միասնական զանգերի ստացման, վերլուծման և փոխանցման կառավարման կենտրոն: 2024 թ. երկրորդ կիսամյակից նախատեսվում է ընդգրկել հանրապետության ամբողջ տարածքը:
Հիվանդությունների վաղ հայտնաբերմանն ու կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների շրջանակներում հիմնական շեշտադրումը կատարվել է առավել հաճախ հանդիպող և բարձր մահացություն ունեցող հիվանդությունների վրա: Իրականացված ախտորոշիչ, բուժական և կանխարգելման միջոցառումների արդյունքում սիրտանոթային համակարգի հիվանդությունների պատճառով մահվան դեպքերը 2022 թ. նվազել է 14.1%-ով, իսկ 2023 թ. հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ մահացությունը նվազեցնել շուրջ 13,5%-ով: Չարորակ նորագոյացությունների վաղ հայտնաբերման և համալիր բուժման արդյունքում հնարավոր է եղել մեծացնել առաջին անգամ հայտնաբերվող դեպքերի թիվը և դրան զուգընթաց նվազեցնել մահացությունը, մասնավորապես՝ 2022 թ. առաջին անգամ հայտնաբերված դեպքերի թիվը աճել է 10,5%-ով, իսկ մահացությունը նվազել է 3,4%-ով։ 2023 թ. հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ առաջին անգամ հայտնաբերված դեպքերի թիվը աճել է 3%-ով, իսկ մահացությունը նվազել է 0,5%-ով։
Շեշտվել է, որ մահացության նվազում է արձանագրվել գրեթե բոլոր հիվանդություններից։ Այս շարքում պետք է առանձնացնել նաև շաքարայի դիաբետից մահացության նվազումը։ Եթե 2015 թ.ն հանրապետությունում հաշվառված է եղել շուրջ 77 000 շաքարային դիաբետով անձ, այդ ժամանակահատվածում մահացությունը բացարձակ թվերով կազմել է 1276, ապա 2022 թվականին հաշվառված շուրջ 115 000 հիվանդների պարագայում մահացությունը բացարձակ թվերով կազմում է 371։ Շաքարայն դիաբետով հիվանդների շրջանում մահացության նման նվազումը պայմանավորած է լիարժեք դեղապահովման ծրագրով։ Ուղեղի կաթվածի բուժման ծրագրի շրջանակներում, հաշվետու ժամանակահատվածում բնակչությանը մատուցվել է 720 ծառայություն։ Ծառայությունների մատուցման հասանելիությունը տարեց տարի մեծանում է։
2021թ. օգոստոսից մեկնարկվել և ընթացքի մեջ են ԱՆ «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ի վերակառուցման աշխատանքները: 2024թ. մեկնարկվելու են «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի և «Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ի մասնակի հիմնանորոգման աշխատանքները: Կառավարության որոշմամբ հոգեմետ դեղերը հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձանց հատկացվում են անվճար` դրանց արժեքի լրիվ փոխհատուցմամբ:
Անդրադառնալով հոգեկան առողջության թեմային՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ավանդույթային մակարդակով էլ եթե նայենք՝ մեզ մոտ հոգեկան առողջության հետ կապված ծառայություններ մատուցող հաստատությունները սովորաբար ամենահետին տեղում են, չի էլ համարվում, որ դա մի տեղ է, որտեղ պետք է ներդրում անել, պատշաճ և արժանապատիվ պայմաններ ապահովել և այդպես շարունակ: Հոգեկան առողջության Նուբարաշենի կենտրոնի կապիտալ ծրագիրը, որ իրականացնում ենք, ինքնին լուրջ գործնական ազդակ է կառավարության վերաբերմունքի վերաբերյալ: Բայց այստեղ խնդիրները շատ ավելի խորն են և միջգերատեսչական մոտեցում է պետք՝ սկսած կրթական մակարդակից, որպեսզի խնդիրը կարողանանք հասցեագրել, ինչ-որ փոփոխություն մտցնել»:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ ոչ միայն Նուբարաշենի ծրագիրն է իրականացվում, այլ նաև «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնում են ընթացիկ վերանորոգումներ իրականացվում, աշխատանքները կավարտվեն երկու տարվա ընթացքում: «Այս տարի հատկացրել ենք 130 մլն դրամ՝ երկու բաժանմունք ամբողջովին վերանորոգելու համար և ևս մեկ բաժանմունք արդեն բացել ենք: Այսինքն, Ավանի կենտրոնը ևս ամբողջովին կվերափոխվի: Այս տարի ևս 30 մլն դրամ ենք հատկացրել Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնի համար, այն ամբողջովին կվերանորոգվի: Այսինքն, մենք երեք տարվա մեջ բոլոր կենտրոնները ենթակառուցվածքի առումով կթարմացնենք»,- շեշտել է նախարարը:
Զեկուցվել է, որ բժշկական հաստատությունների արդիականացման շրջանակներում շինարարական աշխատանքներ են իրականացվել 25 բժշկական կենտրոնում, որից 2-ը արդն ավարտվել են, իսկ 2-ը ավարտական փուլում են: 2024 թ. մեկնարկելու են 22 գյուղական ամբուլատորիայի, 3 մարզային բժշկական կենտրոնի և 10 պոլիկլինիկայի, Ջերմուկի առողջության կենտրոնի, Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման մարզային 1 կենտրոնի, Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի 3 մարզային մասնաճյուղի և Մեղրիի դիահերձարանի, Քրեակատարողական բժշկության կենտրոնի «Արմավիր» ստորաբաժանման, հոգեկան առողջության 2 կենտրոնի շինարարական
աշխատանքները: Ավարտին է հասցվելու Վարդան Սրմաքեշի կողմից Գյումրիում կառուցված նոր ծննդատան շինարարական աշխատանքները։
Առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊ) օղակում իրականացվում են զարկերակային գերճնշման, շաքարային դիաբետի, արգանդի պարանոցի քաղցկեղի սքրինինգային անվճար ծրագրերը: 2021 թվականից մեկնարկած կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման և վաղ հայտնաբերման սքրինինգային ծրագիրը շարունակվում է` ընդգրկելով Լոռի, Տավուշ, Սյունիք, Շիրակ մարզերը: Կատարվել է 26238 հետազոտություն, 1584 կին ուղեգրվել է լրացուցիչ անվճար հետազոտությունների, 261-ի մոտ ախտորոշվել է կրծքագեղձի քաղցկեղ: Ծրագրի նպատակն է կայունացնել և տարեկան առնվազն 1,5%-ով նվազեցնել կրծքագեղձի քաղցկեղի հետևանքով վաղաժամ մահացությունը:
2023թ. պիլոտային ծրագրով ամբողջապես թվայնացվել են դեղատոմսի դուրսգրման, պատվաստումների, արյան բանկի, եղջերաթաղանթի, դիակային դոնորների, սրտանոթային, հեպատիտների և թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդությունների էլեկտրոնային ռեգիստրները: 2023 թ, պետբյուջեից հատկացվել է շուրջ 68.5 մլն ՀՀ դրամ սահմանամերձ 12 առողջապահական կազմակերպություններին դեղերի անձեռնմխելի պաշարների ձեռքբերման նպատակով:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства здравоохранения за 2023 год (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство здравоохранения для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
С докладами выступили министр здравоохранения Анаит Аванесян и заместители министра.
Сначала были представлены осуществленные в сфере здравоохранения работы. В текущем году была продолжена реализация программ системного значения в сфере здравоохранения. Был разработан проект закона об одной из ключевых реформ – внедрении комплексной системы медицинского страхования. Были сформированы экспертные группы, проведено ценовое исследование, на основе которого составлен пакет основных услуг и расчет стоимости. Конечная цель реформы — улучшить доступ к базовым медицинским услугам, повысить уровень финансовой защиты и снизить уровень смертности и заболеваемости. После доработки проект был представлен правительству Республики Армения.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался, какие изменения произошли в системе госзаказа. “Раньше у нас была такая практика, когда министерство распределяло средства, по сути, по своему усмотрению. Исключена ли эта практика, то есть средства распределяются по логике оферты и мы ориентируемся на пациентов?” - спросил Никол Пашинян.
В ответ Анаит Аванесян дала положительный ответ и добавила, что теперь деньги ориентированы на пациента.
В ответ премьер-министр отметил: “Мы говорим: во-первых, не должно быть никакого приказа министра относительно лимитов, во-вторых, не должно быть медицинских центров, где нет государственного заказа. Т.е. устраняется практика привязки госзаказа к медицинскому центру. Кто хочет предоставлять услугу, пусть тот и предоставляет. В этой связи я поручил министру обеспечить мобильность очередей. Человек является бенефициаром, и это зафиксировано, он видит, что в медицинском центре “икс” ему могут предоставить услуги, скажем, через 15 дней, и он соглашается. На следующем этапе он видит, что есть медицинское учреждение, которое может предоставить такую ​​​​же услугу через неделю. Человек должен иметь свободу переходить из одного списка в другой и автоматически выходить из первого списка. Т.е. мы ориентируемся на человека, а не на учреждение здравоохранения, чтобы мобильность была более эффективной. Думаю, это станет дополнительным стимулом для медицинских центров улучшить качество оказания услуг”.
В целях развития человеческих ресурсов сферы здравоохранения была введена система лицензирования врачей. Создана состоящая из независимых экспертов Комиссия по этике для расследования нарушений правил этики медицинскими работниками медицинских центров.
Создан “Регистр медицинских работников”, целью которого является наличие полной базы данных о работающих в Армении медицинских работниках. Создана медицинская группа быстрого реагирования, которая будет оказывать медицинскую помощь и обслуживание как в нашей стране, так и за пределами Армении в рамках международной гуманитарной миссии.
За 9 месяцев 2023 года в рамках программы бесплатной медицинской помощи больным вирусным гепатитом С обратились 826 пациентов, из них лечение получили 649 человек, остальные проходят лечение. В 2024 году в программу планируется включить 1440 пациентов.
В текущем году реализованы мероприятия по улучшению репродуктивного здоровья, здоровья матери и ребенка. В медицинском центре Гюмри в пилотном порядке внедрен и проводится пренатальный скрининг всех беременных женщин области, что улучшит ситуацию с пренатальной диагностикой. В медицинском центре “Святой Григорий Просветитель” создан “Центр медицины плода”, а также начаты работы по созданию центра экстракорпорального оплодотворения. Разработана программа скрининга новорожденных на адреногенитальный синдром, которая будет внедрена в 2024 году сначала в Ереване, а затем и во всех областях. Скрининг позволит выявить новорожденных с врожденной гиперплазией надпочечников, что приведет к снижению неонатальной смертности за счет раннего выявления тяжелых форм до развития надпочечникового криза.
В 2023 году в два раза снизился уровень материнской смертности, а также уровень мертворождения, борьба с которой является целью “Программы повышения обусловленного факторами здравоохранения рождаемости”. Этот показатель до 2020 года стабильно колебался в рамках 16-19  промилле (600-850 случаев), а сегодня не превышает 11,2.
По состоянию на 30 ноября 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличилось число родившихся (32 926, рост составил  336). Преодоление бесплодия является одной из важнейших целей страны и в то же время одной из программ, пользующихся чрезвычайно высоким спросом среди населения. С учетом всего этого, благодаря резкому увеличению финансирования программы с января 2023 года, беспрецедентно расширились группы бенефициаров. С начала действия программы по 30 ноября родилось 368 детей, из них 54 - в семьях погибших военнослужащих. Перечисленные мероприятия направлены на одну цель: достижение установленных отраслевыми стратегиями показателей.
Коснувшись темы репродуктивного здоровья, Никол Пашинян отметил: “Что касается нашей возрастной политики, мы уверены, что ведем правильную политику? Так как случаев много, особенно ко мне приходят письма и заявления, особенно в семьях погибших военнослужащих проблемы, связанные с возрастными ограничениями, звучат острее. Убеждены ли мы, что наша политика правильная?
Министр Анаит Аванесян отметила, что соответствующая законодательная инициатива уже направлена ​​в Национальное Собрание. “Мы меняем два порога: повышаем возраст с 53 до 55 лет для ЭКО, и с 35 до 38 лет для суррогатного материнства”, - отметила министр.
В период кризисов и стихийных бедствий с 4-го квартала 2023 года стартовала пилотная программа Ширакской области “Республиканская служба скорой помощи”. В Гюмри создан единый центр приема, анализа и управления звонками. Со второй половины 2024 года планируется охватить всю территорию республики.
В рамках мероприятий по раннему выявлению и профилактике заболеваний, основной акцент был сделан на наиболее распространенных заболеваниях и заболеваниях с высокой летальностью. В результате реализованных диагностических, лечебных и профилактических мероприятий количество смертей от заболеваний сердечно-сосудистой системы в 2022 году снизилось на 14,1%, а в период с января по сентябрь 2023 года по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года - на 13,5%.
В результате раннего выявления злокачественных новообразований и комплексного лечения удалось увеличить число впервые выявленных случаев и одновременно снизить смертность, в частности число впервые выявленных случаев в 2022 году увеличилось на 10,5%, а смертность снизилась на 3,4%. За январь-сентябрь 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество впервые выявленных случаев увеличилось на 3%, а уровень смертности снизился на 0,5%.
Было подчеркнуто, что снижение смертности зафиксировано практически от всех заболеваний. В этом ряду следует также выделить снижение смертности от диабета. Если в 2015 году в республике было зарегистрировано около 77 тысяч больных сахарным диабетом, за этот период смертность в абсолютных цифрах составила 1276, то при примерно 115 тысячах больных, зарегистрированных в 2022 году, смертность в абсолютных цифрах составляет 371. Такое снижение смертности среди больных сахарным диабетом обусловлено программой полноценного лекарственного обеспечения. В рамках программы лечения инсульта за отчетный период населению было оказано 720 услуг. Доступность услуг увеличивается с каждым годом.
С августа 2021 года стартовали и продолжаются работы по реконструкции ЗАО “Национальный центр охраны психического здоровья”. В 2024 году начнутся работы по частичному капитальному ремонту ЗАО “Центр психического здоровья «Аван»” и ЗАО “Центр психического здоровья Севана”. Согласно решению правительства, психотропные препараты предоставляются бесплатно людям с психическими расстройствами с полным возмещением их стоимости.
Коснувшись темы психического здоровья, премьер-министр Пашинян отметил: “Если посмотреть на традиционном уровне, то учреждения, предоставляющие связанные с психиатрией услуги, обычно находятся на самом последнем месте, это даже не считается местом, куда нужно вкладывать деньги, обеспечивать надлежащие и достойные условия и так далее. Реализуемая нами капитальная программа Центра психического здоровья Нубарашена сама по себе является серьезным практическим сигналом об отношении правительства. Но здесь проблемы гораздо глубже и нужен межведомственный подход, начиная с образовательного уровня, чтобы мы могли решить проблему и внести какие-то изменения”.
Анаит Аванесян отметила, что ремонтные работы проводятся не только в Нубарашене, но и в психиатрическом центре “Аван”, работы завершатся в течение двух лет. “В этом году мы выделили 130 млн драмов на полную реконструкцию двух отделений, еще одно отделение уже отремонтировано. Т.е. центр Авана тоже полностью преобразится. В этом году мы выделили еще 30 млн драмов на психиатрический центр Севана, он будет полностью отремонтирован. То есть за три года мы обновим все центры с точки зрения инфраструктуры”, - подчеркнула министр.
Было доложено, что в рамках модернизации медицинских учреждений проведены строительные работы в 25 медицинских центрах, 2 из которых  уже завершены, а 2 находятся на завершающей стадии.
В рамках первичного звена здравоохранения реализуются бесплатные программы скрининга на высокое кровяное давление, диабет и рак шейки матки. Программа скрининга по профилактике и раннему выявлению рака молочной железы, начатая в 2021 году, продолжается и охватывает Лорийскую, Тавушскую, Сюникскую, Ширакскую области. Проведено 26 238 обследований, 1 584 женщины направлены на дополнительные бесплатные обследования, у 261 выявлен рак молочной железы. Цель программы — стабилизировать и снизить преждевременную смертность от рака молочной железы не менее чем на 1,5% в год.
В 2023 году в рамках пилотной программы полностью оцифрованы электронные реестры медицинских рецептов, прививок, банка крови, роговицы, трупных доноров, сердечно-сосудистых заболеваний, гепатитов и хронических обструктивных заболеваний легких. В 2023 году из госбюджета 12 приграничным медицинским организациям с целью приобретения неприкосновенных запасов лекарств было выделено около 68,5 млн драмов.