Ucom-ի և Արևորդի ՀԿ-ի համագործակցության արդյունքում արևային կայան է գործարկվել Ռինդ բնակավայրում (տեսանյութ)
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանն այսօր այցելել են Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Ռինդ բնակավայր: Տեղի մանկապարտեզում տեղադրվել է 10.3 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան, որը հնարավորություն է տալու տեղում ապահովել արևի ճառագայթներից ստացված էլեկտրականությամբ ջեռուցել մանկապարտեզի շենքը:
«Ucom-ը, որպես կապի ազգային օպերատոր, աջակցում է Հայաստանում կանաչ տնտեսության զարգացմանը և նախաձեռնությունը դրա վառ օրինակներից մեկն է: Այս արևային կայաններն առաջիկա 20-25 տարիների ընթացքում մեր զավակներին կջերմացնեն ու ամենակարևոը բնությանը վնաս չեն պատճառի, քանի որ արևային կայանը բացարձակ անվնաս է: Սա կարևոր առաքելություն է նաև էկոկրթության տարածման առումով: Մենք մշտապես օգնելու ենք խթանել կանաչ հայեցակարգը»,-նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համագործակցությունը իրականություն է դարձել 2023թ. օգոստոսին Ucom ընկերության և «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում: Ըստ համագործակցության հուշագրի` աջակցությունը, ի սկզբանե, նախատեսված է եղել այլ միջոցառումների համար, սակայն արցախցիների բռնի տեղահանման և Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակեցման հետևանքով, այդ աջակցությունը նպատակաուղղվել է ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
«Բնության և մշակութային հուշարձանների պահպանությունը, էկոմշակույթի տարածումը մեզ համար կարևոր նշանակություն ունի և մեր գործունեությամբ մենք նպաստում ենք էկոշարժման զարգացմանը, որպեսզի կարողանանք պահպանել հայրենի բնությունը: Այս ճանապարհին մեր կարևոր գաղափարակիցներից է Ucom-ը, որի աջակցությունը մեծապես օգնում է ավելի մասշտաբային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար»,-նշել է «Արևորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
Այցելության ընթացքում երկու ընկերությունների ղեկավարները շրջայց են կատարել մանկապարզների շենքերում, ծանոթացել պայմաններին:
«Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանության ՀԿ-ն հիմնադրվել է 2006 թվականին՝ իրականացնելով բնապահպանական կրթության, իրազեկվածության բարցրացման և վարքագծային փոփոխությանն ուղղված ծրագրեր։ «Արևորդին» տարիներ շարունակ մեծ հաջողությամբ իրականացրել է բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնց թվում է «Արևորդի միջազգային բնապահպանական փառատոնը», որն ունի մեծ
հանրային մասնակցություն, ինչպես նաև Արևորդի էկո-ակումբների ցանցը, որը հնարավորություն է տվել հազարավոր երիտասարդների ձեռք բերել բնապահպանական գիտելիքներ։

В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации «Ареворди» в селе Ринд установлена солнечная электростанция (видео)
Сегодня генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и директор Общественной организации «Ареворди» Сона Калантарян посетили село Ринд, расположенное в общине Арени Вайоцдзорской области. В одном из местных детских садов была установлена солнечная электростанция мощностью 10,3 кВт, которая позволит обогревать здание дошкольного учреждения при помощи электричества, полученного в результате преобразования энергии солнечных лучей.
«Как национальный оператор связи, Ucom активно поддерживает развитие зеленой экономики в Армении, и данная инициатива – один из ярких тому примеров. Эти солнечные электростанции будут греть наших детей в ближайшие 20-25 лет, и, что очень важно, они не нанесут ущерб окружающей среде, потому что такие установки совершенно безвредны. Еще одна важнейшая миссия в рамках этого начинания – распространение экологической грамотности. Мы всегда будем стремиться продвигать зеленую концепцию», - отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Данная инициатива стала возможной в результате подписания в августе 2023 года меморандума о сотрудничестве между компанией Ucom и Общественной организацией «Ареворди». Согласно меморандуму, первоначально помощь предназначалась для иных мероприятий, однако после вынужденного переселения арцахцев и их размещения в различных районах Армении меры поддержки были направлены на развитие объектов инфраструктуры.
«Для нас особую важность представляют сохранение природных и культурных памятников и распространение экокультуры, наша деятельность направления на развитие экодвижения, которое позволит нам сохранить родную природу. Одним из наших главных единомышленников и партнеров на этом пути является Ucom, чья поддержка очень помогает нам воплощать в жизнь более масштабные программы», - рассказала директор общественной организации «Ареворди» Сона Калантарян.
В ходе визита руководители двух организаций посетили детские сады и ознакомились с условиями их жизни.
Общественная организация по охране природы и культуры» ареворд " была основана в 2006 году и реализует программы, направленные на экологическое просвещение, повышение осведомленности и изменение поведения. «Ареворди «на протяжении многих лет с большим успехом проводит многочисленные мероприятия, в том числе» Международный экологический фестиваль Ареворди", который привлекает широкую общественность, а также сеть эко-клубов Ареворди, которые позволили тысячам молодых людей получить экологические знания.