Սա լավ հնարավորություն է ներկայացնելու մեր մարտահրավերներն ու ձգտումները․ Միրզոյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲրյուսելում մեկնարկել է ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը՝ Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի նախագահությամբ։ Խորհրդի նիստի շրջանակներում տրվել է ոչ պաշտոնական նախաճաշ, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը։
«Սա լավ առիթ է ներկայացնելու, թե ինչպիսին է այսօրվա Հայաստանը, ինչ մարտահրավերներ ու նաև հնարավորություններ, ձգտումներ մենք ունենք։ Սա լավ հնարավորություն է ներկայացնելու թե ինչ տեսլական ունենք ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու համար, խոսելու այն մասին, թե ինչ է մինչ այս պահն արվել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև։
Սա նաև լավ առիթ է մեր երախտագիտությունը հայտնելու ԵՄ-ին մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին, Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ոչ պաշտոնական նախաճաշին մասնակցելուց առաջ լրագրողներին տված ճեպազրույցում։
Նախարար Արարատ Միրզոյանը երեկոյան կմասնակցի ԵՄ Արևելյան գործընկերության արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անցկացվող ժողովին։ Նախարարները կարծիքներ կփոխանակեն Արևելյան գործընկերության եւ դրա ձեռքբերումների վերաբերյալ։

Это хорошая возможность представить наши проблемы и устремления: Мирзоян (видео)
Поддержи А1+!Ранним утром началось заседание Совета министров иностранных дел ЕС под председательством Верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля. Был дан неформальный завтрак, на котором присутствовал и глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Это хорошая возможность представить сегодняшнюю Армению, ее проблемы, возможности и устремления. Это хорошая возможность представить наше видение углубления отношений с ЕС, поговорить о том, что уже сделано между Арменией и ЕС, а также о том, что еще предстоит сделать. Это также хорошая возможность выразить нашу благодарность ЕС за поддержку наших демократических реформ, беженцев из Нагорного Карабаха, мира на Южном Кавказе и процесса нормализации наших отношений с Азербайджаном», - заявил министр иностранных дел Армении до неофициального завтрака.
Заседание Совета министров иностранных дел ЕС начнется с неофициального обмена мнениями с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой. В повестке дня заседания российская агрессия против Украины, ситуация в Израиле и регионе и другие вопросы.
Вечером министр Арарат Мирзоян примет участие во встрече, проводимой на уровне министров иностранных дел стран Восточного партнерства ЕС. Министры обсудят вопросы Восточного партнерства, средства и пути расширения сотрудничества с такими регионами, как Центральная Азия и Западные Балканы, также и с Черноморской синергией.