Վահան Քերոբյանը` Լարսում իրավիճակի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերին Լարսի անցակետում առաջացած խնդիրը եղել է ուժեղացված հսկողության արդյունք, այժմ հայկական մեքենաները հիմնականում անցնում են Լարսի անցակետով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանի հարցին:
«Այս պահին մեքենաները հիմնականում անցնում են Լարսի անցակետով: Խնդիրներն առաջացել են ուժեղացված հսկողության արդյունքում Լարսի անցակետում, որից հետո մենք նախաձեռնել ենք քննարկումներ մի քանի մակարդակներում՝ խնդիրների և դրանց լուծման վերաբերյալ: Անցյալ շաբաթ օրը մեքենաների թողունակությունը վերականգնվեց»,-ասաց Քերոբյանը: Նախարարը վստահեցրեց, որ կառավարության համար շատ կարևոր է, որ Հայաստանում արտադրված ապրանքները լինեն բարձրակարգ՝ ոչ միայն որպեսզի հասանելիությունն այդ շուկաներին լինի ավելի մեծ ու ավելի լավ գնով, այլ նաև Հայաստանի բնակչության համար: «Այդ առումով մենք վճռական ենք, որ հնարավորինս կարճ ժամանակում Հայաստանում արտադրվող ապրանքները դառնան բարձրակարգ, բարձր ստանդարտների»,-նշեց նա: Վերջին շրջանում Վերին Լարսի անցակետում գյուղմթերք ու այլ ապրանքներ Ռուսաստան արտահանող հայկական բեռնատարները խնդիրների էին բախվել, օրեր շարունակ հայկական բեռնատարները Վերին Լարսի անցակետի հերթերում էին: «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը (ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայություն) նոյեմբերի 29-ին հայտարարել է, որ 2023 ընթացքում Հայաստանից մատակարարված ծաղկի և պտուղ-բանջարեղենային արտադրանքներում գրանցվել է կարանտինային վնասակար օրգանիզմների հայտնաբերման դեպքերի աճ։ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում հրատապ խորհրդատվություն էր հրավիրել՝ ՀՀ-ից Ռուսաստան արտահանման խնդրի հարցով:

Ваан Керобян о ситуации в Ларсе (видео)
Проблема на КПП «Верхний Ларс» возникла в результате усиления досмотра, сейчас через КПП «Ларс» в основном проезжают армянские машины.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр экономики Армении Ваан Керобян на сессии вопросов-ответов с правительством в НС, отвечая на вопрос депутата от фракции «Гражданский договор» Лилит Степанян.
«На данный момент автомобили в основном проходят через КПП «Ларс». Проблемы возникли в результате усиления досмотра на КПП, после чего мы инициировали обсуждение проблем и их решений на нескольких уровнях. В минувшую субботу пропускная способность транспортных средств была восстановлена», - сказал Керобян.
Министр заверил, что для правительства очень важно, чтобы продукция, производимая в Армении, была высокого качества не только для того, чтобы их выход на эти рынки был больше и по лучшей цене, но и для народа Армении. «В связи с этим мы полны решимости, чтобы продукция, производимая в Армении, в кратчайшие сроки стала качественной и высокостандартной», - сказал он.
Недавно армянские фуры, экспортирующие сельскохозяйственную продукцию и другие товары в Россию, столкнулись с проблемами на КПП «Верхний Ларс». Фуры несколько дней стояли в очереди.
Россельхознадзор 29 ноября сообщил, что в течение 2023 года отмечен рост выявления карантинных вредных организмов в поставляемой из Армении цветочной и плодоовощной продукции.