Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մտադրության մասին որևէ հայտարարություն կամ փաստաթուղթ չի ստացվել․ Անատոլի Սիդորով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մտադրության մասին որևէ հայտարարություն կամ փաստաթուղթ չի ստացվել։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Որևէ հայտարարություններ, որ Հայաստանը դուրս է գալիս ՀԱՊԿ-ից, չի եղել։ Եվ դրա հետ կապված որևէ փաստաթղթեր չեն ստացվել։ Ես անձամբ չեմ տեսել»,- ասել է նա։
Սիդորովը նաև նշել է, թե ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարները կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակը կայունացնելու համար։
«Ես չեմ կարող դատել, թե ինչ որոշում կկայացնեն պետությունների ղեկավարները։ Կարծում եմ, որ նրանք, ի թիվս այլ բաների, կձեռնարկեն բոլոր միջոցները կայունացնելու իրավիճակը Կովկասում՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ հարակից երկրներում»,- ասել է նա։

Никакого заявления или документа о намерении Армении выйти из ОДКБ получено не было: Анатолий Сидоров
Поддержи А1+!Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не теряла интерес к Кавказскому региону, заявил на брифинге начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров, пишет ТАСС.
"В самой организации разговора о том, что ОДКБ потеряла интерес к Кавказскому региону или там собрались "выходить из Армении", - даже близко в мыслях ни у кого такого нет", - сказал он.
Сидоров также указал, что заявлений и документов о намерении Армении выйти из состава объединения не поступало. "Никаких заявлений о том, что Армения выходит из Организации Договора о коллективной безопасности, не было. И каких-то документов на этот счет не поступало. Я лично не видел", - сказал он.
"То, что несколько ограниченное участие в совместных мероприятиях, проводимых в 2023 году, было от Армении, - но всякая может складываться ситуация в государстве, и тут мы решения не обсуждаем. Вместе с тем они участвуют и в законотворческой деятельности, и в рассмотрении документов организации, и в финансировании деятельности постоянно действующих уставных органов. Поэтому процесс идет", - отметил начальник Объединенного штаба.