ՀՀ պաշտպանության նախարարը և Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարը երկկողմ համագործակցության փաստաթղթեր են ստորագրել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարություն, որտեղ տեղի է ունեցել դիմավորման հանդիսավոր արարողություն՝ զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պետական օրհներգերը:
Ինչպես տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, այնուհետև մեկնարկել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի հետ հանդիպումը։ Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարությունում տեղի է ունեցել երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրում:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Ամփոփվել են 2022 թ. սեպտեմբերին և այս տարվա հունիսին Փարիզում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը, նախանշվել են համագործակցության զարգացման նոր հնարավորությունները, որոնք ներառում են պաշտպանական համակարգերի ձեռքբերմանը, ռազմական կրթությանը, վերապատրաստումներին, փորձի փոխանակմանը վերաբերող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության ներկայիս մակարդակը և պատրաստակամություն հայտնել նոր ջանքեր գործադրել՝ այն առավել զարգացնելու նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ պաշտոնական հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել մամուլի համար համատեղ հայտարարություն, որի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին՝ պաշտպանության բնագավառում համագործակցության զարգացմանը համակողմանիորեն ցուցաբերվող աջակցության համար:
Նախարարները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
Նշվում է, որ այնուհետև Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարությունում տեղի է ունեցել երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրում:

Министр обороны РА и министр вооруженных сил Франции подписали документы о двустороннем сотрудничестве (видео)
Поддержи А1+!В рамках рабочего визита во Францию министр обороны Армении Сурен Папикян посетил министерство вооруженных сил Франции, где состоялась торжественная церемония встречи с участием военного оркестра и почетного караула. Прозвучали государственные гимны Республики Армения и Французской Республики.
Затем состоялась встреча с министром вооруженных сил Франции Себастьяном Лекорню.
Во встрече участвовали также чрезвычайный и полномочный посол Армении во Франции Асмик Толмаджян и чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Оливье Декоттиньи.
В ходе встречи обсуждены вопросы армяно-французского сотрудничества в сфере обороны, а также вопросы региональной безопасности. Подведены итоги хода работ по реализации договоренностей, достигнутых в результате проведенных в сентябре 2022 года и в июне этого года в Париже обсуждений, намечены новые возможности развития сотрудничества, которые включают вопросы приобретения систем обороны, военного образования, переподготовки, обмена опытом, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Стороны высоко оценили нынешний уровень сотрудничества и выразили готовность приложить новые усилия для дальнейшего развития.
За официальной встречей последовало совместное заявление для прессы, в ходе которой министр обороны Армении выразил благодарность французской стороне за всестороннее содействие развитию сотрудничества в оборонной сфере. Министры ответили на вопросы журналистов.
Затем в министерстве вооруженных сил Франции состоялось подписание документов о двустороннем сотрудничестве.