Վարչապետն ընդունել է Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Ռոթի այցը և կարևորել Հայաստանի և Գերմանիայի խորհրդարանների միջև համագործակցության և երկխոսության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը: Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան-Գերմանիա և Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության համատեքստում ընդգծել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման անհրաժեշտությունը: Վարչապետն անդրադարձել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
Միխայել Ռոթը բարձր է գնահատել երկկողմ միջխորհդարանական կապերը և դրանց հետագա ամրապնդման վստահություն հայտնել: Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականությունն ու տեղի հայության բռնի տեղահանությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, Հայաստանում Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությանը, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Премьер-министр принял делегацию во главе с председателем Комиссии Бундестага по иностранным делам
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комиссии Бундестага Германии по иностранным делам Михаэлем Ротом.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Рота и подчеркнул важность последовательного развития и укрепления сотрудничества и диалога между парламентами Армении и Германии.
В контексте взаимодействия Армения-Германия и Армения-ЕС Никол Пашинян подчеркнул необходимость эффективного продвижения реализуемых в нашей стране демократических реформ. Премьер-министр коснулся происходящих в регионе процессов, вынужденного переселения более 100 тысяч наших соотечественников из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки, а также сложившейся гуманитарной ситуации.
Михаэль Рот высоко оценил двусторонние межпарламентские связи и выразил уверенность в их дальнейшем укреплении. Председатель Комиссии Бундестага Германии по иностранным делам осудил проводимую Азербайджаном в Нагорном Карабахе политику этнической чистки и депортацию местных армян.
Собеседники обсудили процесс регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, вопросы установления мира и стабильности в регионе, деятельность Европейской гражданской наблюдательной миссии в Армении, а также представляющие взаимный интерес другие вопросы.