Իսրայելում տուժածների շրջանում հայեր չկան. դեսպանությունն իրականացնում է ՀՀ վերադառնալ ցանկացողների գրանցում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻսրայելում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունում իրականացվում է Հայաստան վերադառնալ ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների կամավոր գրանցում՝ ըստ իրավիճակի զարգացման անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու համար:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել:
Նախարարությունից հայտնում են, որ Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունում 24 ժամյա ռեժիմով շարունակում է գործել թեժ գիծ՝ +972 50 6670345 (ուղիղ հեռախոսակապ), իսկ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության թեժ գիծը՝ +374 (55) 620111 հեռախոսահամարով, հասանելի է նաև WhatsАpp և Viber հավելվածներով:
Ըստ առկա տվյալների, հայեր բնակվում են հետևյալ քաղաքներում՝ Երուսաղեմ, Թել Ավիվ, Հայֆա, Պեթախ Թիկվա, Բաթ Յամ: Այս պահին ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժածների շրջանում հայեր կամ ՀՀ քաղաքացիներ չկան: Երուսաղեմի հայկական եկեղեցին չի տուժել:
Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է տեղի իշխանությունների, հայկական կազմակերպությունների և անհատների հետ:
«ՀՀ դեսպանության թեժ գիծը գործում է հոկտեմբերի 9-ից, և մինչ օրս ստացված հեռախոսազանգերի ընթացքում տրված հիմնական հարցերը վերաբերում են անհրաժեշտության դեպքում Իսրայելից Հայաստան չվերթների առկայությանը: Նշենք, որ այս պահին Բեն-Գուրիոնի օդանավակայանը շարունակում է գործել, ավիաուղիներն իրականացնում են չվերթներ։
Դեսպանությունում իրականացվում է նաև ՀՀ վերադառնալ ցանկացող ՀՀ քաղաքացիների կամավոր գրանցում՝ ըստ իրավիճակի զարգացման անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու համար:
Մինչ օրս արձանագրվել է Թել Ավիվի շրջանում գտնվող Արևելյան միջերկրածովյան միջազգային դպրոցում (The Eastern Mediterranean International School (EMIS)) ուսանող ՀՀ երեք քաղաքացիների ՀՀ վերադառնալու խնդիր, ինչին Իսրայելում ՀՀ դեսպանությունը ցուցաբերել է անհրաժեշտ աջակցություն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Среди пострадавших в результате военных действий в Израиле нет армян: посольство проводит регистрацию желающих вернуться в РА
Поддержи А1+!На данный момент среди пострадавших в результате военных действий в Израиле нет ни армян, ни граждан Республики Армения. Армянская церковь в Иерусалиме не пострадала.
“По имеющимся данным, армяне проживают в следующих городах Израиля: Иерусалим, Тель-Авив, Хайфа, Петах-Тиква, Бат-Ям.
Посольство Армении в Израиле находится в постоянном контакте с местными властями, армянскими организациями и частными лицами. Горячая линия посольства Армении действует с 9 октября, и основные вопросы, заданные в ходе поступивших до сих пор телефонных звонков, связаны с наличием рейсов из Израиля в Армению в случае необходимости.
Отметим, что в настоящее время аэропорт Бен-Гурион продолжает работать, авиакомпании осуществляют полеты. В посольстве также осуществляется добровольная регистрация граждан Армении, желающих вернуться в Армении, с целью принятия необходимых мер в зависимости от развития ситуации.
До сих пор зафиксирован запрос о возвращении в Армению трех граждан Республики Армения, которые проходят обучение в Международной школе Восточного Средиземноморья (The Eastern Mediterranean International School, EMIS). Посольство Армении в Израиле оказало данным гражданам необходимую поддержку. При дальнейшем развитии ситуации мы предоставим дополнительную информацию”, - говорится в сообщении МИД.
В посольстве Армении в Израиле продолжает работать круглосуточная горячая линия: +972 50 6670345 (прямой телефонный звонок), а горячая линия МИД Армении: +374 (55) 620111 (номер также доступен через приложения WhatsApp и Viber).