Արգենտինան ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների աջակցելու համար մարդասիրական օգնություն է առաջարկել Հայաստանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրգենտինայի ԱԳՆ-ն Հայաստանի դեսպանությանը մարդասիրական օգնություն է առաջարկել Ադրբեջանի հարձակումներից և էթնիկ զտումներից հետո բռնի տեղահանված ԼՂ բնակչությանն աջակցելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Diaro Armenia-ն
Առաքելությունը ներառում է լոգիստիկայի և այլ մասնագետներ, նաև՝ որոշակի անհրաժեշտ պարագաներ, դեղամիջոցներ, բժշկական այլ պարագաներ, չոր սնունդ:
Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսն ավելի ուշ՝ հոկտեմբերի 6-ին ընդունել է Արգենտինայի Հանրապետության հայկական հաստատությունների պատվիրակությանը: Արգենտինայի Հանրապետության հայկական հաստատությունների ղեկավարությունը ողջունել է «Սպիտակ սաղավարտ» առաքելություն Հայաստան ուղարկելու որոշումը՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով։
Նրանք նաև շնորհակալություն են հայտնել Արգենտինայի նախագահին G20-ի գագաթնաժողովում և ՄԱԿ-ում արած հայտարարությունների համար և զեկուցել հումանիտար իրավիճակի լրջության մասին:
Ալբերտո Ֆերնանդեսն իր հերթին կարևորել է հակամարտությունը տեսանելի դարձնելու կարևորությունը: Նա նաև խոստացել է կապ հաստատել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ՝ համակարգելու հայ համայնքի խնդրանքները՝ պաշտպանելու Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար գերեվարված ԼՂ ղեկավարությանը և կանխելու հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը:

Аргентина предложила Армении гуманитарную помощь для поддержки вынужденных переселенцев из НК
Министерство иностранных дел Аргентины предложило гуманитарную помощь посольству Армении для поддержки насильственно перемещенных лиц Нагорного Карабаха после нападений и этнических чисток в Азербайджане. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает "Диаро Армения".
В состав миссии входят специалисты по логистике и другие специалисты, а также некоторые предметы первой необходимости, медикаменты, другие предметы медицинского назначения, сухой корм.
Позже 6 октября президент Аргентины Альберто Фернандес принял делегацию армянских учреждений Аргентинской Республики. Руководство армянских учреждений Аргентинской Республики приветствовало решение направить в Армению миссию «Белых касок» с целью оказания гуманитарной помощи населению, вынужденно перемещенному из Нагорного Карабаха.
Они также поблагодарили президента Аргентины за его заявления на саммите G20 и ООН и сообщили о серьезности гуманитарной ситуации.
Альберто Фернандес, со своей стороны, подчеркнул важность сделать конфликт видимым. Он также пообещал связаться с президентом Франции Эммануэлем Макроном для координации запросов армянской общины о защите незаконно захваченного Азербайджаном руководства Нагорного Карабаха и предотвращении уничтожения армянского культурного наследия.