Առաջարկել էի պայթեցնել Մեղրիի երկաթգիծը. դա մեզ պետք չի. նախկին վարչապետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ՀՀ-ն պետք է հայտարարի, որ դուրս է գալիս Մեղրիով Ադրբեջանը Նախիջևանին միացնելու բանակցություններից։ ՀՀ-ն Մեղրիի երկաթգծի գործարկման պարագայում փակուղում կհայտնվի։ Այդ երկաթգիծը տնտեսական ապաշրջափակման առումով մեզ ոչինչ չի տալու, բայց Թուրքիային և Ադրբեջանին կապ ապահովելու ամենակարճ հնարավորությունն է։ Շարուրից դեպի Իգդիր 115 կմ երկարությամբ երկաթգիծ են կառուցում։ Դուրս է գալիս, մենք մեր միջոցներից 150 մլն դոլար պետք է ներդնենք, երկաթգիծ կառուցենք, որ Ադրբեջանը հարմարավետ ճանապարհո՞վ միանա Թուրքիայի հետ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց 1992-1993թթ․ ՀՀ վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը՝ անդրադառնալով տարածաշրջանում բոլոր ճանապարհների վերագործարկման հնարավորությանը։
Նախկին վարչապետն ասում է, որ իր պաշտոնավարման ժամանակ առաջարկել է թույլ տալ պայթեցնել Մեղրիի երկաթգիծը։ «Որովհետև չկա երկաթգիծ, չկա խնդիր։ Արդարացված եմ համարում, որ այդ երկաթգիծը դադարեց գործել։ Մոռացեք Մեղրու երկաթգիծը վերագործարկելու մասին, դա մեզ պետք չէ»,- համոզված է Խ․Հարությունյանը։

Я предложил взорвать Мегринскую железную дорогу - нам это не нужно: бывший премьер-министр (видео)
«РА должна объявить, что выходит из переговоров по соединению Азербайджана с Нахичеваном через Мегри. В случае запуска Мегринской железной дороги РА окажется в тупике. Эта железная дорога ничего нам не даст в плане экономического разблокирования, но это кратчайшая возможность соединить Турцию и Азербайджан. От Шарура до Игдыра строится железная дорога протяжённостью 115 км. Получается, нам нужно вложить 150 миллионов долларов из наших средств, построить железную дорогу, чтобы Азербайджан мог соединиться с Турцией удобной дорогой?»,-  сказал в беседе с «А1+» премьер-министр РА 1992-1993гг․ Хосров Арутюнян, коснувшись возможности повторного задействования всех дорог в регионе.
Бывший премьер-министр говорит, что во время своего пребывания в должности он предлагал разрешить взорвать Мегринскую железную дорогу. «Потому что нет железной дороги – нет проблемы.  Считаю оправданным то, что эта железная дорога прекратила работу. Забудьте о перезапуске Мегринской железной дороги, нам это не нужно», - убеждён Х. Арутюнян.