ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաքելություն կուղարկի Երևան՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի խնդրանքով՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաջիկա օրերին շտապ առաքելություն կուղարկի Երևան՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին կրթական աջակցություն ցույց տալու նպատակով:
Աջակցությունն ուղղված կլինի կրթության շարունակականության ապահովմանն ու տեղահանված ուսանողներին հոգեսոցիալական օգնության տրամադրմանը:
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ն:
Տեքստում ասվում է, որ վերջին օրերին ավելի քան 100 հազար մարդ է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել՝ գալով Հայաստան։ Նրանց՝ մոտ մեկ երրորդը երեխաներ ու դեռահասներ են։
«Երկուշաբթի՝ հոկտեմբերի 2-ին, Հայաստանը պաշտոնապես դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ կրթության ոլորտում կազմակերպության մանդատի շրջանակներում աջակցելու բնակչության այս խմբերին օգնություն ստանալու և տրամադրելու հարցում։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն անմիջապես արձագանքեց այս խնդրանքին: Առաջիկա օրերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն փորձագետների թիմ կուղարկի Երևան՝ ազգային իշխանությունների հետ համատեղ գործողությունների ծրագրի շուրջ աշխատելու և տեղահանված ուսանողների կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ընդգծվում է, որ գործողությունների ծրագիրն ուղղված է լինելու համապատասխան ուսումնական միջավայրերի ստեղծմանը, վերականգնման ծրագրերի հասանելիությանը և հոգեբանական աջակցությանը, որը կօգնի ուսանողներին հաղթահարել դժվար իրավիճակները:
Տեքստում շեշտվում է, որ մոտ ապագայում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նաև նախատեսում է կրթության ոլորտում միջազգային գործընկերների և դոնորների մասնակցությամբ հանդիպում կազմակերպել՝ ապահովելու նրանց աջակցությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական աջակցություն այս կրթական նախաձեռնությունների իրականացման համար։

ЮНЕСКО направит в Ереван миссию для оказания помощи вынужденным переселенцам из НК
По запросу Армении ЮНЕСКО в ближайшие дни направит в Ереван чрезвычайную миссию для оказания образовательной помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
Помощь будет направлена ​​на обеспечение непрерывности образования и оказание психосоциальной помощи.
Сообщение об этом распространила ЮНЕСКО.
В сообщении подчеркнуто, что из 100 000 человек, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и прибывших в Армению, около трети – дети и подростки.
«В понедельник, 2 октября, Армения официально обратилась к ЮНЕСКО с просьбой помочь этим группам населения в получении и предоставлении помощи в рамках мандата организации в сфере образования. На эту просьбу незамедлительно отреагировала генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле. В ближайшие дни ЮНЕСКО направит в Ереван группу экспертов для работы по совместному с властями страны плану действий и обеспечению непрерывности образования вынужденно переселенных учащихся», - говорится в сообщении.
План действий будет направлен на создание соответствующей среды обучения, доступа к программам восстановления и психологической поддержки, которые помогут учащимся преодолевать сложные ситуации.
В ближайшее время ЮНЕСКО намерена организовать встречу с международными партнерами и донорами в сфере образования для обеспечения помощи, в том числе и финансовой, и реализации данных образовательных инициатив.