ԼՂ-ից բռնի տեղահանված դպրոցահասակ ավելի քան 21 հազար երեխաներից 6104-ն ընդգրկվել է ՀՀ-ի տարբեր կրթական հաստատություններում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եւ Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը ներկայացնում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին Կառավարության «Հումանիտար կենտրոն»-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության աշխատանքների ընթացքը:
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված դպրոցահասակ ավելի քան 21 հազար երեխաներից 6104-ն ընդգրկվել է ՀՀ-ի տարբեր կրթական հաստատություններում, հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Ըստ բաշխվածության պատկերը հետևյալն է. Արագածոտնում՝ 306, Արարատում՝ 943, Արմավիրում՝ 467, Գեղարքունիքում՝ 294, Լոռիում՝ 315, Կոտայքում՝ 1033, Շիրակում՝ 216, Սյունիքում՝ 216, Վայոց Ձորում՝ 108, Տավուշում՝ 158, Երևանում՝ 2048 երեխաներ արդեն դպրոցներում են»,- տեղեկացրեց նախարարը:
Նա հավաստիացրեց, որ առաջիկա օրերին ավելացումներ կլինեն և շուտով կկարողանան ՀՀ-ում գտնվող բոլոր դպրոցահասակ երեխաների կրթության շարունակականությունը ապահովել:
Նախարարը հիշեցրեց, որ երեխաները ապահովվում են գրենական պիտույքներով: Դասագրքերը նույնպես տրամադրվում է անվճար:

Из более чем 21 тысячи детей школьного возраста, насильственно переселённых из НК, 6104 были зачислены в различные учебные заведения РА (видео)
Поддержи А1+!Из более чем 21 тысячи детей школьного возраста, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, 6104 зачислены в различные учебные заведения Армении. Об этом 4 октября на пресс-конференции в “Гуманитарном центре” сообщила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
По областям распределение такое: в Арагацотне - 306, Арарате - 943, Армавире - 467, Гегаркунике - 294, Лори - 315, Котайке - 1033, Шираке - 216, Сюнике - 216, Вайоц Дзоре - 108, Тавуше - 158, в Ереване - 2048.
Она заверила, что в ближайшие дни это число увеличится, и в ближайшее время они смогут обеспечить непрерывность образования для всех детей школьного возраста.
Министр напомнила, что дети обеспечиваются школьными принадлежностями. Учебники также предоставляются бесплатно.