Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյուիթֆիլդի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյուիթֆիլդի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր նորվեգացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ և Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մանրամասները՝ անդրադառնալով խնդրի միջազգային քաղաքական և հումանիտար գործոններին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից 100.000-ից ավել բռնի տեղահանված բնակչության առաջնային կարիքների գնահատմանը և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերին։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում կանխամտածված և փաստացի իրականացված էթնիկ զտումները հետևանք են նաև Ադրբեջանի կողմից անպատժելիության զգացողության և միջազգային դերակատարների ոչ պատշաճ ու հասցեական քայլերի: Այս համատեքստում կարևորվել է Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումների, տարածաշրջանն ապակայունացնելուն ուղղված քայլերի զսպման հրամայականը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Նորվեգիա երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հարցերի:

Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с главой МИД Норвегии Анникен Хюитфельдт
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 октября провел телефонный разговор с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хюитфельдт.
Арарат Мирзоян представил норвежскому коллеге детали ситуации, сложившейся в результате продолжающейся агрессивной политики и политики этнической чистки Азербайджана против Нагорного Карабаха, коснувшись международно-политических и гуманитарных факторов проблемы.
Была также затронута оценка основных потребностей более чем 100 тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и усилий правительства Армении по их удовлетворению.
Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул, что преднамеренная и фактически осуществленная Азербайджаном этническая чистка в Нагорном Карабахе является также следствием чувства безнаказанности Азербайджана и неадекватных и безадресных шагов международных акторов. В этом контексте была подчёркнута важность сдерживания максималистских амбиций Азербайджана и шагов, направленных на дестабилизацию региона.
Была также затронута двусторонняя повестка Армения-Норвегия, а также вопросы взаимодействия Армения-ЕС.