Խնդիրը մարդկանց հետ խոսելն է, այլ ոչ թե նրանց վրա կրակելը․ ԱԳ փոխնախարարն անդրադարձել է ԼՂ հայերի ճակատագրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ փոխարտգործնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը սոցցանցի X հարթակում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայ ազգաբնակչության հետագա ճակատագրին՝ վկայակոչելով «Ռոյթերսին» տված իր հարցազրույցը։
Հովհաննիսյանն իր հարցազրույցում Ադրբեջանի հայտարարությունն այսպես կոչված հումանիտար միջանցքի մասին համարել է ոչ այլ ինչ է, քան տարածաշրջանից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի զանգվածաբար դուրս գալու հրավեր։
«Հարյուրամյակներ շարունակ տարածաշրջանը բարդ է եղել հայերի համար և շարունակում է այդպիսին մնալ, սակայն ես կարծում եմ՝ հիմնական թեման, որ պետք է քննարկվի Ստեփանակերտի ու Բաքվի միջև երկխոսության շրջանակում, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հիմնարար իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության ապահովումն է»,- նշել է ՀՀ փոխարտգործնախարարը։
Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ ոչ մի բան անհնարին չէ իդեալական աշխարհում, սակայն պատմականորեն դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող են Լեռնային Ղարաբաղի հայերն ապրել Ադրբեջանի իրավասության ներքո։ Ըստ նրա՝ խնդիրը մարդկանց հետ խոսելն է, այլ ոչ թե նրանց վրա կրակելը։

Вместо расстрелов мирных жителей необходим диалог: замглавы МИД Армении о судьбе армян НК
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян коснулся дальнейшей судьбы армянского населения Нагорного Карабаха.
Замминистра дал интервью агентству Reuters и на своей странице в соцсети Х поделился ссылкой на это интервью.
Ованнисян расценил заявление Азербайджана о так называемом гуманитарном коридоре как не что иное, как приглашение к массовому исходу армян Нагорного Карабаха из региона.
«На протяжении многих столетий регион был трудным для армян и продолжает оставаться таковым, но я думаю, что главная тема, которая должна обсуждаться в рамках диалога между Степанакертом и Баку, - это обеспечение защиты фундаментальных прав и безопасности. армян Нагорного Карабаха», - сказал замминистра иностранных дел Армении.
По мнению Ованнисяна, в идеальном мире армяне Нагорного Карабаха могли бы жить под юрисдикцией Азербайджаном, но в свете исторических развитий это представить себе трудно, а чтобы это произошло, вместо расстрелов мирных жителей необходим диалог между Степанакертом и Баку.