Դունյա Միյատովիչը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական էսկալացիայով և պատրաստ է այցելել տարածաշրջան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական էսկալացիան և դրա ազդեցությունը խաղաղ բնակչության, հատկապես ամենախոցելի խավերի վրա։
Միյատովիչն այդ մասին հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ վերջին տարիների ընթացքում տեղի բնակչությունը տուժել է տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների հետևանքներից:
«Մասնավորապես, անցած դեկտեմբերից նրանք ապրում են մեկուսացման մեջ՝ զգալով առաջին անհրաժեշտության պարագաների և ծառայությունների սուր պակաս։ Ես խորապես մտահոգված եմ տեսնելով, որ նրանց անվտանգությունը հերթական անգամ վտանգված է, իսկ մարդու իրավունքները ոտնահարվում են՝ խորացնելով տառապանքը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Մարդու իրավունքների հանձնակատարը։
Նա խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման համար ևս մեկ անգամ ընդգծում է տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների լիակատար ավարտի անհրաժեշտությունը։ Կարևոր է կանոնավոր և անարգել մուտք ապահովել մարդասիրական օգնության և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվողների համար։
«Պետք է շտապ վերականգնվի հաշտեցման հնարավորությունը և երկխոսությունը, երաշխավորվի տուժած բնակչության իրավունքների լիարժեք հարգանքը՝ կայուն խաղաղություն ապահովելու համար»,- նշել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարը ՝ վերահաստատելով հանձնառությունը՝ մեկնելու տարածաշրջան՝ օգնելու հաղթահարել մարդու իրավունքների առկա մարտահրավերները:

Дунья Миятович обеспокоена военной эскалацией в Нагорном Карабахе и готова посетить регион
Поддержи А1+!Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович осуждает военную эскалацию в Нагорном Карабахе и ее воздействие на гражданское население, особенно на наиболее уязвимые слои общества.
Как сообщает Арменпресс, Миятович выступила с заявлением, отметив, что местное население пострадало от последствий военных действий в регионе в последние годы.
«В частности, с декабря прошлого года они живут в блокаде, испытывая острую нехватку предметов первой необходимости и услуг. Я глубоко обеспокоена тем, что их безопасность снова находится под угрозой, а их права человека нарушаются, что усугубляет их страдания.
Отмечу, что только что было объявлено о прекращении огня. Крайне важно, чтобы вооруженные действия в регионе прекратились, чтобы обеспечить безопасность гражданского населения. Крайне важно гарантировать регулярный и беспрепятственный доступ для тех, кто оказывает гуманитарную помощь, и тех, кто обеспечивает защиту прав человека пострадавшего местного населения.
Необходимо срочно восстановить путь к примирению и восстановить диалог, основанный на полном уважении прав человека пострадавшего населения, чтобы обеспечить прочный мир для всех людей.
Я подтверждаю свою приверженность и готовность взаимодействовать со всеми соответствующими собеседниками и поехать в регион, чтобы помочь в преодолении существующих проблем с правами человека», - заявила комиссар по правам человека.