Երկարաժամկետ լուծման հասնելու լավագույն տարբերակը խաղաղ բանակցություններն են. Բրազիլիան ԼՂ-ի հարցով երկխոսության կոչ է արել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲրազիլիայի իշխանությունները մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ծավալած ռազմական գործողությունների և խաղաղ բնակչության վրա դրանց ազդեցության առնչությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրադրության շուրջ հայտարարություն է տարածել։
«Բրազիլիայի կառավարությունը շարունակում է հավատալ, որ երկարաժամկետ լուծման հասնելու լավագույն տարբերակը խաղաղ բանակցություններն են, հատկապես՝ առկա երեք բանակցային հարթակներում (Բրյուսել, Մոսկվա, Վաշինգտոն)», - մեջբերում է ТАСС-ը հատված հայտարարությունից։
Բրազիլիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հավելել է, որ երկիրն ուշադիր հետևում է հումանիտար իրավիճակին «ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մնացած անդամների հետ միասին»։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում է սկսել, զոհերի և վիրավորների թվում կան քաղաքացիական անձինք։ Սեպտեմբերի 20-ին մարտերը շփման գծի երկայնքով տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվում են։ Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները, տարբեր զինատեսակներից կրակի ուղեկցմամբ, շարունակում են դիրքային առաջխաղացման գործողությունները՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։

Лучший способ достижения долгосрочного решения - мирные переговоры: Бразилия призывает к диалогу по НК
Поддержи А1+!Правительство Бразилии выразило обеспокоенность военными операциями, проводимыми Азербайджаном в Нагорном Карабахе, и их воздействием на гражданское население. Как сообщает «Арменпресс», МИД Бразилии распространил заявление относительно ситуации в Нагорном Карабахе.
«Правительство Бразилии по-прежнему считает, что лучший способ достичь долгосрочного решения - это мирные переговоры, особенно на трех существующих переговорных площадках (Брюссель, Москва, Вашингтон)», - ТАСС приводит выдержку из заявления.
МИД Бразилии добавил, что страна «вместе с остальными членами Совета Безопасности ООН» внимательно следит за гуманитарной ситуацией.
Азербайджан 19 сентября начал широкомасштабное нападение на Нагорный Карабах. Среди погибших и раненых есть и гражданские лица. 20 сентября бои вдоль линии соприкосновения продолжаются с различной интенсивностью. Подразделения ВС Азербайджана продолжают позиционное наступление, сопровождая его огнем различного оружия, нанося удары и по объектам гражданской инфраструктуры.