Հասարակական տրանսպորտի տեղաշարժն արդեն հասանելի է «Յանդեքս» քարտեզում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի բնակիչներն այժմ «Յանդեքս» քարտեզի միջոցով իրական ժամանակում կարող են տեսնել, թե ինչպես է տեղաշարժվում հասարակական տրանսպորտը:
Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Յոթ երթուղիներ՝ համար 2, 25, 32, 34, 37, 61 և 77, արդեն իսկ կահավորվել են անհրաժեշտ սարքավորումներով: Դրանք տեղադրվել են շուրջ 60 ժամանակակից ավտոբուսներում:
Օրական միջին հաշվարկով այդ երթուղիներից օգտվում է շուրջ 30.000 մարդ:
Ընդամենն անհրաժեշտ է բջջային հավելվածով բացել «Յանդեքս» քարտեզը, որպեսզի տեսնեք, թե որտեղ է այդ պահին գտնվում անհրաժեշտ երթուղու ավտոբուսը, սեղմելով «կանգառներ» նշանին՝ կարող եք տեղեկանալ նաև, թե փոխադրամիջոցը քանի րոպեից կհասնի ձեր կանգառ: Տեղեկատվությունը թարմացվում է յուրաքանչյուր 30 վայրկյանը մեկ:
Համայնքն ու «Յանդեքս» ընկերությունը նախատեսում են ընդլայնել նախագծի հնարավորությունները, որպեսզի ավելի մեծ թվով բնակիչներ կարողանան հարմարավետ տեղաշարժվել Երևանում: Այսպես, առաջիկա 2 ամսում 50 երթուղիների տարբեր տեղատարողության ավելի քան 500 ավտոբուսներ ու տրոլեյբուսներ կվերազինվեն անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով:

Движение общественного транспорта уже доступно на карте «Яндекс-картах» (видео)
Жители Еревана с помощью приложения “Яндекс-карты” в режиме реального времени теперь могут видеть, как движется общественный транспорт.
Семь маршрутов - номера 2, 25, 32, 34, 37, 61 и 77 - уже оснащены необходимым оборудованием. Они были установлены примерно на 60 современных автобусах.
В среднем за день этими маршрутами пользуются около 30 тысяч человек.
“Все, что вам нужно сделать, это открыть мобильное приложение “Яндекс-карты”, чтобы увидеть, где в данный момент находится автобус нужного маршрута, нажав на значок "остановки», вы также можете узнать, через сколько минут транспортное средство прибудет на вашу остановку. Информация обновляется каждые 30 секунд”, - говорится в сообщении.
Сообщество и компания Яндекс планируют расширить возможности проекта, чтобы большее количество жителей могло комфортно передвигаться по Еревану. Таким образом, в ближайшие 2 месяца более 500 автобусов и троллейбусов различной вместимости на 50 маршрутах будут оснащены необходимыми техническими средствами.