13 բուժառուներ Կարմիր խաչի ուղեկությամբ Հայաստան են տեղափոխվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 13 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 5 բուժառուների, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 91 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

13 пациентов доставлены в Армению в сопровождении Красного Креста
Поддержи А1+!12 сентября 13 пациентов Республиканского медицинского центра Республики Арцах вместе с сопровождающими при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения неотложной специализированной медицинской помощи.
Об этом сообщило Министерство здравоохранения Арцаха, подчеркнув, что в течение суток на автомобилях МККК в Арцах планируется возвратить 5 пациентов, прошедших лечение в Армении в рамках госзаказа.
На данный момент на стационарном лечении в Медицинском объединении «Аревик» находятся 26 детей, 7 из них - в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медицинском центре получают 91 пациентов, 5 из них - в отделении реанимации, 3 - в критическом состоянии.