Ըստ պլանի պետք է ներխուժեին, Սյունիքը պոկեին, որից հետո ռուս խաղաղապահներ ներգրավեին․ Գ․Սիմոնյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Պուտինն ու Էրդողանը վերջին հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են մի պլանի իրագործմանը, որով պետք է ագրեսիա տեղի ունենար և Հայաստանի հարավը պոկվեր։ Ըստ այդ պլանի, պետք է ներխուժեին ու Սյունիքը պոկեին, որից հետո ռուսական խաղաղապահներ պետք է ներգրավեին, ՀՀ-ին արտատարածքային պահանջ ներկայացնեին՝ ասելով, որ չկարողացաք պահել։ Վերցնում էին, մենք մտանք՝ պաշտպանեցինք»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ստեղծված վերջին լարվածությանը։
Քաղաքագետի ներկայացմամբ այդ պլանի համաձայն Արցախն ամբողջությամբ տրվելու էր Ադրբեջանին, արցախահայերին տարհանելու էին Երևան։
«Երևանում տեղի էին ունենում հուժկու բողոքի ակցիաներ, բռնի իշխանափոխություն։ Այս պլանին դեմ գնացին ԱՄՆ-ը և Իրանը։ Էրդողանի կողմից բանագնաց գնաց Իրան, այնտեղ հստակ ասացին, որ միջամտելու են ամենակոշտ մեթոդներով։ Լարվածությունը հիմա էլ կա։ Կասկած չունեմ, որ մեծ պատերազմից խուսափել հնարավոր չի լինի, որովհետև այստեղ ռուսական շահեր են խաչվել»,- հավելեց Գ․Սիմոնյանը։

По плану они должны были вторгнуться, оторвать Сюник, а затем привлечь российских миротворцев: Г. Симонян (видео)
Поддержи А1+!«В ходе последней встречи Путин и Эрдоган договорились о реализации плана, согласно которому должна была произойти агрессия и юг Армении был бы оторван. По этому плану они должны были вторгнуться и оторвать Сюник, после чего привлечь российских миротворцев, предъявить РА экстерриториальные претензии, заявив, что вы не смогли удержать. Они его брали, мы вошли и защитили»,- сказал в беседе с «А1+» политолог Гурген Симонян, коснувшись последней напряжённости вокруг Армении и Арцаха.
По словам политолога, согласно этому плану Арцах будет полностью отдан Азербайджану, арцахских армян эвакуируют в Ереван.
«В Ереване происходили сильные акции протеста, насильственная смена власти. Против этого плана выступили США и Иран. Посланник Эрдогана отправился в Иран, где чётко заявили, что будут вмешиваться самыми жесткими методами. Напряжённость всё ещё есть. Не сомневаюсь, что невозможно избежать большой войны, потому что здесь пересеклись российские интересы», - добавил Г. Симонян.