Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի պատվիրակությունը կոչ է անում Մակրոնին ԼՂ հարցով բանաձև ներկայացնել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում
Ադրբեջանը թույլ չի տալիս, որ արցախահայերը ապրեն և արհամարհում է միջազգային իրավունքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Գորիսում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Օ-դը ֆրանս ռեգիոնի նախագահ Բերտրան Քսավիեն, որը Ֆրանսիայի մի շարք շրջանների ներկայացուցիչների հետ ժամանել է Հայաստան դեպի Արցախ մարդասիրական օգնություն ուղարկելու նպատակով:
« Բոլոր նրանք, որոնք ներկա են այստեղ, շատ լավ գիտեն, թե ինչ է կատարվում Արցախում: Սակայն այդ նույնը չի կարելի ասել շատերի մասին, որոնք Հայաստանից դուրս են: Շատերը չգիտեն, որ 2023 թվականին Ադրբեջանը թույլ չի տալիս, որ արցախահայերը ապրեն: Շատերը չգիտեն, որ Արցախում երեխաները չեն կարողանում նորմալ սնվել, որ նորածինները բավականաչափ սնունդ չունեն և շատերը չգիտեն, որ խիստ սահմանափակ է նաև գազի, ջրի և էլեկտրաէներգիայի հասանելիությունը մարդկանց համար: Այդ մարդիկ այդ ամեն ինչից զրկված են Ադրբեջանի պատճառով, որը արհամարհում է միջազգային իրավունքը: Ահա, թե ինչու են Ֆրանսիայի տարբեր շրջանների ներկայացուցիչները միացել և կազմակերպել մարդասիրական այս շարասյունը, որպեսզի մարդիկ կարողանան արժանապատիվ ապրել՝ մինչև միջազգային իրավունքի ամբողջապես գործելը: Եվ դա մեզ արգելվեց: Եվ սա ենք ուզում ազդարարել և դատապարտել»,- ընդգծեց Քսավիեն:
Օ-դը ֆրանս ռեգիոնի նախագահը կոչ է անում միջազգային մյուս դերակատարներին նմանատիպ նախաձեռնություններ ևս կազմակերպել դեպի Արցախ:
« Բնականաբար, Եվրոպայում կան այլ խնդիրներ Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված, բայց ողբերգություն է տեղի ունենում նաև այստեղ, և մենք Հայաստանի ու Արցախի կողքին ենք: Ադրբեջանը ցանկանում է Լեռնային Ղարաբաղը բանտ դարձնել և այնտեղից քշել բնակիչներին: Մենք չենք ցանկանում, որ Լեռնային Ղարաբաղը դառնա վանդակ, այլ ցանկանում ենք, որ այնտեղի բնակիչները ազատ ապրեն»,- ասաց Բերտրան Քսավիեն:
Նա նաև հարց ուղղեց միջազգային հանրությանը, թե ինչ է պետք անել, որպեսզի իրենք վերջապես արթնանան:
« Արդյոք պետք է սպասել մի քանի օր, մի քանի շաբաթ, մի քանի ամիս, որ Արցախում հարյուրավոր զոհեր լինեն: Արդյո՞ք սրան է պետք սպասել, որ միջազգային հանրությունը վերջապես արթնանա:
Մենք ամենատարբեր քաղաքական հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչներ ենք, բայց բոլորս պահանջում ենք Ֆրանսիայի նախագահից, որպեսզի ներկայացնի ՄԱԿ ԱԽ-ում բանաձև՝ ի շահ Արցախի ժողովրդի»,- եզրափակեց Օ-դը ֆրանս ռեգիոնի նախագահը:
Օգոստոսի 30-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզի և երկրի մի շարք խոշոր ռեգիոնների կողմից  Արցախին ուղարկված հումանիտար բեռներով բեռնված մեքենաները Երևանից շարժվել են դեպի Կոռնիձորայնտեղից Արցախ ուղևորվելու համար: 10 բեռնատարներից բաղկացած շարասյունն ուղեկցել է Փարիզի քաղաքապետ Ան Իդալգոն։ Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված հումանիտար օգնությունը հատկացրել են Փարիզ քաղաքըԻլ դը ՖրանսՕվերն-Ռոն-ԱլպՕ դը ՖրանսՕքսիտանիաԼուարի երկիր ռեգիոնները։ Ֆրանսիայի քաղաքների և տարբեր ռեգիոնների կողմից հատկացված օգնությամբ առաջին բեռնատարը Կոռնիձորում Հայաստանի հատկացրած օգնությամբ բեռնատարների շարասյանն էր միացել դեռևս օգոստոսի 9-ին։

Прибывшая в РА делегация Франции призывает Макрона внести резолюцию по вопросу НК в Совбез ООН
Как передает Арменпресс, об этом в ходе состоявшейся в Горисе пресс-конференции сообщил глава региона О-де-Франс Бертран Ксавье, прибывший в Армению с представителями ряда регионов Франции для отправки гуманитарной помощи в Арцах.
«Все присутствующие здесь прекрасно знают, что происходит в Арцахе. Однако этого нельзя сказать о многих людях, находящихся за пределами Армении. Многие не знают, что сегодня – в 2023 году, Азербайджан не позволит жить арцахским армянам.Многие не знают, что дети в Арцахе не могут нормально питаться, что младенцам не хватает еды и многие люди не знают, что доступ людей к газу, воде и электричеству также очень ограничен. Эти люди лишены всего этого из-за Азербайджана, презирающего международное право.Именно поэтому представители разных регионов Франции присоединились и организовали этот гуманитарный конвой, чтобы люди могли жить достойно, пока международное право не будет полностью реализовано. И нам это было запрещено. И это то, что мы хотим заявить и осудить», - подчеркнул Ксавье.
Президент региона О-де-Франс призывает других международных игроков организовать аналогичные инициативы в Арцахе.
"Естественно, в Европе есть и другие проблемы, связанные с событиями, происходящими на Украине, но и здесь происходит трагедия, и мы рядом с Арменией и Арцахом. Азербайджан хочет превратить Нагорный Карабах в тюрьму и изгнать его жителей. Мы не желаем, чтобы Нагорный Карабах стал клеткой, мы хотим, чтобы его жители жили свободно", - заявил Бертран Ксавье.
Он также направил международному сообществу вопрос —что им нужно, чтобы наконец проснуться.
«Следует ли нам подождать несколько дней, несколько недель, несколько месяцев, чтобы в Арцахе были сотни жертв? Неужели именно этого нам придется ждать, чтобы международное сообщество наконец проснулось?!
Мы политические деятели с разными политическими взглядами, но все требуем от президента Франции представить в Совет Безопасности ООН резолюцию —в интересах народа Арцаха», - заключил глава региона О-де-Франс.
30 августа автомобили с гуманитарными грузами, отправленные в Арцах столицей Франции Парижем и рядом крупных регионов страны, двинулись из Еревана в Корнидзор, чтобы направиться оттуда в Арцах.
Колонну из 10 грузовиков сопровождала мэр Парижа Анн Идальго. Гуманитарную помощь, предназначенную для Нагорного Карабаха, предоставили города Париж, Иль-де-Франс, Овернь-Рона-Альпы, О-де-Франс, Окситания, регион Луары.
Первый грузовик при помощи городов и регионов Франции присоединился к колонне грузовиков с помощью от Армении в Корнидзоре 9 августа.