ՀՀ ռեսուրսը մսխվել է ռուսական կայսրության պահպանման, վերականգնման ու շարունակման համար․ Ա․Սաքունց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ՀՀ ռեսուրսը մսխվել է Ռուսաստանի կայսրության պահպանման, վերականգնման ու շարունակման համար։ Սահմանափակվել է քո զարգացումը, ՀՀ սահմանադրությունը ստորադասվել է Ռուսաստանի հետ կնքված պայմանագրերին։ Եվ Պուտինը, որ ողբերգությամբ է ընդունում ԽՍՀՄ փլուզումը, օրգանապես ատում է Ղարաբաղ հասկացությունը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը՝ անդրադառնալով ՀՀ անկախության հռչակագրին։
Օգոստոսի 23-ին լրացավ ՀՀ անկախության հռչակագրի ընդունման 33-րդ տարեդարձը։
Իրավապաշտպանն անդրադարձավ նաև գործող իշխանությունների քաղաքականությանը, քննադատեց նրանց, որ չեն իրականացնում տարբեր ոլորտներում խոստացած բարեփոխումները․ «2021թ․ ընտրված ԱԺ-ն չի արտահայտում այն տենդենցները, որ ժողովրդի մոտ կան։ Բովանդակային բարեփոխումներ իրականացնելու կարողություն չեն դրսևորում»։
Ա․Սաքունցը նաև հարց բարձրացրեց, թե ինչու մինչև հիմա քննարկման առարկա չի դարձել Հանրապետական կուսակցության գույքի ձեռք բերման օրինականության հարցը։ «Ի՞նչ կլիներ, եթե չազգայնացվեր նույն Կոմկուսի գույքը։ ԱԺ-ն հիմա Կոմկուսի շենքում է։ Իշխանությունները չհասկացան, որ պետության զավթման ժամանակ ձեռք բերված նման սեփականությունը չի կարող պաշտպանված լինել սեփականության իրավունքով»,- հավելեց Սաքունցը։

Ресурс РА был потрачен на сохранение, восстановление и продолжение Российской империи: А. Сакунц (видео)
«Ресурс РА был потрачен на сохранение, восстановление и продолжение Российской империи. Твоё развитие было ограничено, Конституция РА была подчинена заключённым с Россией договорам. И Путин, трагически воспринимающий распад СССР, органически ненавидит понятие Карабах», - сказал в беседе с «А1+» руководитель Ванадзорского офиса Хельсинской гражданской ассамблеи, правозащитник Артур Сакунц, коснувшись декларации независимости РА.
23-го августа исполнилась 33-я годовщина провозглашения декларации независимости РА.
Правозащитник также коснулся политики действующих властей, раскритиковал их за то, что не проводят обещанные реформы в различных отраслях: «НС, избранный в 2021г., не отражает тенденции, имеющиеся у народа. Они не демонстрируют способности проводить содержательные реформы».
А.Сакунц также поднял вопрос, почему до сих пор не обсуждается вопрос о законности приобретения имущества Республиканской партии. «Что бы произошло, если бы собственность той же Компартии не была бы национализирована? НС сейчас находится в здании Компартии. Власти не поняли, что подобная собственность, приобретённая при захвате государства, не может быть защищена правом собственности»,- добавил Сакунц.