Մոսկվայի մարզում՝ Սերգիև Պոսադում տեղի ունեցած պայթյունից տուժածների թիվը հասել է 52-ի. հարուցվել է քրեական գործ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄոսկվայի Մարզի Սերգիև Պոսադ քաղաքի օպտիկամեխանիկական գործարանում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով 52 մարդ է տուժել։ Վերակենդանացման բաժանմունքում է գտնվում 6 մարդ, որոնցից 5-ի մոտ մարմնի 100 %-ի այրվածքներ են։ Այս մասին հաղորդում է ТАСС-ը։
Պայթյունը տեղի է ունեցել Մոսկվայի ժամանակով առավոտյան 10:40-ին։ Մարզի ղեկավար Անդրեյ Վորոբյովի տվյալներով՝ արտակարգ պատահարը տեղի է ունեցել հրատեխնիկայի պահեստում, որը վարձակալել է մասնավոր ընկերությունը Զագորսկի օպտիկամեխանիկական գործարանի տարածքում։
Մերձակայքում գտնվող մարզական համալիրում և 20 բազմաբնակարան շենքերում, 2 դպրոցներում ու քոլեջում պատուհանները կոտրվել են, վնասվել է կաթսայատունը, դադարեցվել է սպառողների տաք ջրի մատակարարումը։ 50 քառ. մ մակերեսով բռնկված հրդեհը չեզոքացվել է։
Որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։ Փլատակներում դեռ կարող է գտնվել հինգ մարդ։
Միջադեպի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ արդյունաբերական անվտանգության պահանջների խախտման փաստով։
«Սերգիև Պոսադի քաղաքային օկրուգում քրեական գործ է հարուցվել… վտանգավոր արտադրական օբյեկտների արդյունաբերական անվտանգության պահանջները խախտելու փաստով, որի հետևանքով բռնկում է տեղի ունեցել հրատեխնիկայի պահեստում (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 217-րդ հոդված)», - հաղորդվում է ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի մարզի գլխավոր վարչության Telegram ալիքում։

Число пострадавших от взрыва в Сергиевом Посаде возросло до 52: возбуждено уголовное дело
В результате взрыва, произошедшего на оптико-механическом заводе в Сергиевом Посаде Московской области, пострадали 52 человека. В реанимации находятся 6 человек, у 5 из них ожоги 100% тела. Об этом передаёт ТАСС.
Взрыв произошел в 10:40 по московскому времени. По словам главы региона Андрея Воробьева, ЧП произошло на арендованном частной компанией складе пиротехники в районе Загорского оптико-механического завода.
В близлежащем спорткомплексе, в 20 многоквартирных домах, 2 школах и колледже выбиты окна, повреждена котельная, прекращена подача горячей воды. Пожар ликвидирован на площади  50 кв/м.
Поисково-спасательные работы продолжаются. Под завалами обнаружили 3 пострадавших, но там могут быть еще пять человек.
В связи с инцидентом возбуждено уголовное дело по факту нарушения требований технической безопасности.
«В городском округе Сергиев Посад возбуждено уголовное дело по факту нарушения требований промышленной безопасности опасных производственных объектов, в результате чего произошел пожар на складе пиротехники (ст. 217 УК Российской Федерации)», - сообщается в Telegram-канале главного управления Следственного комитета России по Московской области.