Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա ծայրահեղ բացասական հետևանքները ԼՂ ժողովրդի համար: Նախարարն ընդգծել է հունիսի 15-ից ԼՂ լիակատար շրջափակման հետևանքով հատկապես բնակչության խոցելի խմբերի՝ 30 հազար երեխաների, 20 հազար տարեցների, 9 հազար հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար անհրաժեշտ բժշկական օգնության բացակայությունն ու իրավիճակի լրջությունը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմները թիրախային  օգտագործելու և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ քայլերի անհրաժեշտությունը:
Հաշվի առնելով ԵՄ խորհրդում Իսպանիայի նախագահությունը՝  ընդգծվել է նաև ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցչի հուլիսի 25-ի հայտարարությանը ԵՄ անդամ երկրների լիակատար աջակցության և ուղերձների կարևորությունը:

Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с министром ИД Испании Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 9 августа провел телефонный разговор с министром иностранных дел Испании Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Министр Мирзоян представил гуманитарный кризис, сложившийся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и его крайне негативные последствия для населения Нагорного Карабаха. Министр подчеркнул серьезность положения и отсутствие необходимой медицинской помощи уязвимым слоям населения - 30 тысячам детей, 20 тысячам стариков и 9 тысячам инвалидов - в результате полной блокады Нагорного Карабаха с 15 июня.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что продолжающееся углубление гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе может поставить под угрозу усилия Армении и международного сообщества, направленные на установление прочного мира в регионе, подчеркнув необходимость целенаправленного использования существующих механизмов и принятия мер по снять блокаду Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда.
Принимая во внимание председательство Испании в Совете ЕС, была подчеркнута важность полной поддержки и посланий государств-членов ЕС к заявлению Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля от 25 июля.