11 բուժառուներ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստան
Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ՝ 11-օրյա լիակատար արգելափակումից հետո։
Նշված բուժառուներից 9-ը ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, սակայն դեղորայքի և բժշկական պարագաների սակավության պատճառով չեն կարողանում ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն և կանգնել են մահվան վտանգի առջև, իսկ մյուս 2 բուժառուները քաղցկեղի պատճառով գտնվում են ծանր վիճակում:
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ, իսկ բազմաթիվ բուժառուներ դեռևս սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն և Արցախ վերադարձին:
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 30 երեխա, 8-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 80 հիվանդ, 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

В сопровождении МККК 11 пациентов были доставлены из Арцаха в Армению
При посредничестве и сопровождении Арцахского отделения Международного комитета Красного Креста после 11 дней полной блокады в Армению были переведены 11 больных из Арцаха.
Отмечается, что 9 из 11 медицинских пациентов, переведенных в Армению, находятся на плановом гемодиализе, но из-за нехватки лекарств и предметов медицинского назначения в Арцахе не могут получить необходимую медицинскую помощь и находятся под угрозой смерти, а остальные 2 медицинских пациента находятся в тяжелом состоянии из-за онкологического заболевания.
В течение дня планируется вернуть в Арцах 9 больных, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вместе с сопровождением автомобилей МККК.
«Азербайджанская сторона постоянно запрещает доставку столь необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста, и многие пациенты все еще ждут отправки в Республику Армения и обратно в Арцах. На данный момент в медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находятся 30 детей, 8 из них находятся в отделении неонатологии и реанимации. На стационарном лечении в ЗАО «Республиканский медицинский центр» находятся 80 пациентов, в реанимационном отделении — 8 пациентов, из них 4 — в критическом состоянии», — говорится в сообщении.