Ադրբեջանի կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը մինչ այսօր կապ չի հաստատել ընտանիքի հետ. դուստր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի կողմից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը, հուլիսի 29-ին Ադրբեջանի կողմից առևանգվելուց հետո, ընտանիքի անդամներից ոչ մեկի հետ առ այսօր կապ չի հաստատել:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Վագիֆ Խաչատրյանի դուստր՝ Ծովինար Խաչատրյանը:
«Ամեն օր մի քանի անգամ գնում ենք Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակ, իսկ քույրս՝ Երևանի՝ որևէ տեղեկություն իմանալու համար: Մեզ ասում են, որ ոչ մի տեղեկություն չունեն: Հայտնում են, որ բանակցում են հորս տեսակցելու համար, բայց առայժմ անարդյունք»,-մանրամասնել է Ծ. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչը միայն հուլիսի 29-ի կեսգիշերին է զանգահարել և տեղեկացրել, որ Վագիֆ Խաչատրյանը գտնվում է Բաքվում՝ հիվանդանոցում, որտեղ նրան արհեստական շնչառության սարք է միացվել:
Դստեր խոսքով՝ հայրը առողջական խնդիրներ ունի և մեկ անգամ ևս հորդորում է միջազգային կառույցներին արձագանքել իրենց խնդրանքներին և հորը օր առաջ վերադարձնել հայրենիք՝ կյանքը փրկելու համար:
Ի դեպ, Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը երեկ հաղորդագրություն է հրապարակել՝ նշելով, որ Սաբինա Ալիևան անձամբ հանդիպել է Վագիֆ Խաչատրյանին: Ըստ հաղորդագրության՝ Խաչատրյանը իբր «երախտագիտություն է հայտնել ադրբեջանական պետությանը վերաբերմունքի, պահման պայմանների և ընտանիքի հետ կապ հաստատելու հնարավորության համար»: Այնինչ, փաստորեն, ընտանիքն ընդհանրապես կապ չի ունեցել Խաչատրյանի հետ, ում նույնիսկ Կարմիր խաչը չի կարողացել այցելել հուլիսի 29-ից հետո:

Похищенный Азербайджаном Вагиф Хачатрян до сих пор не связывался с семьей: дочь
Поддержи А1+!Похищенный Азербайджаном 68-летний Вагиф Хачатрян, которого на машине МККК перевозили из Арцаха в Армению на лечение, с момента его похищения 29 июля ни с кем из членов семьи не связывался. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила дочь Вагифа Хачатряна Цовинар Хачатрян.
«Каждый день мы по нескольку раз приезжаем в офис Красного Креста в Степанакерте, а моя сестра в офис в Ереване, пытаясь получить какую-либо информацию. Нам говорят, что информации нет. Говорят, что ведут переговоры о встрече с моим отцом, но пока безуспешно», - рассказала Цовинар Хачатрян.
По ее словам, представитель Красного Креста звонил лишь в полночь 29 июля и сообщил, что Вагиф Хачатрян находится в больнице в Баку, где ему подключили аппарат искусственного дыхания.
Дочь сказала, что отец имеет проблемы со здоровьем. Цовинар вновь призвала международные организации откликнуться на их просьбы и вернуть отца на родину как можно раньше, чтобы спасти ему жизнь.
Государственное информационное агентство Арцаха напоминает, что 3 августа Офис Защитника прав человека Азербайджана опубликовал сообщение, в котором говорится, что Сабина Алиева (комиссар по правам человека Азербайдана) лично встречалась с Вагифом Хачатряном. Согласно сообщению, Хачатрян якобы «выразил благодарность азербайджанскому государству за обращение, условия содержания и возможность связаться с его семьей».
«Между тем, фактически, семья вообще не имела связи с Хачатряном, которого даже Красный Крест не смог посетить после 29 июля», - подчеркнул «Арцахпресс».