Գնել Սանոսյանի հանդիպումները Չինաստանում
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն իրականացրած այցի շրջանակներում հանդիպել է ՉԺՀ տրանսպորտի նախարար Լի Սյաոպենի հետ։
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել «Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» միջկառավարական համաձայնագրի կնքմանը։ Համաձայնագիրն ավարտական փուլում է և առաջիկայում պատրաստ կլինի ստորագրման։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում ենթակառուցվածքների շինարարությանը, մասնավորապես ճանապարհների, կամուրջների և թունելների կառուցման, վերակառուցման նախագծերում կարողություններ ունեցող չինական ընկերությունների ներգրավմանը։
Քննարկվել է միջազգային տրասպորտային ուղիների զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ի և ՉԺՀ-ի միջև կանոնավոր օդային հաղորդակցության կազմակերպումը, ինչպես նաև ՀՀ և ՉԺՀ տրանսպորտի ոլորտի համար պատասխանատու գերատեսչությունների միջև փորձի փոխանակումը, փոխադարձ այցերն ու փորձագետների ներգրավումը։
Ընդգծվել է վերը նշված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը։

Встречи Гнела Саносяна в Китае
Поддержи А1+!Министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян в рамках визита в Китайскую Народную Республику встретился с министром транспорта Китайской Народной Республики Ли Сяопином.
В ходе встречи обсуждалось заключение межправительственного соглашения, касающегося международных автомобильных перевозок. Соглашение находится на завершающей стадии и будет готово к подписанию в ближайшее время.
Обсуждалось строительство инфраструктуры в РА, в частности привлечение китайских компаний, обладающих возможностями для строительства дорог, мостов и тоннелей, проектов реконструкции.
Также были обсуждены вопросы, связанные с развитием международных транспортных маршрутов.
С обеих сторон были подчеркнуты вопросы организации регулярного авиасообщения между РА и КНР, а также обмен опытом, взаимные визиты и привлечение специалистов между ведомствами, отвечающими за транспортный сектор РА и КНР.