Միրզոյանն ու Խովաեւը քննարկել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը (տեսանյութ)
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հարավային Կովկասում համապարփակ կայունության հաստատման ուղղությամբ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային հարցերի վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները: Ընդգծվել է միջազգային մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման հրամայականը:
Զրուցակիցները հանգամանորեն քննարկել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի վճիռների։

Мирзоян и Ховаев обсудили гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе из-за незаконного блокирования Лачинского коридора (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 июля принял специального представителя министра иностранных дел РФ по вопросам содействия нормализации отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева.
Арарат Мирзоян подтвердил подходы армянской стороны относительно установления всеобъемлющей стабильности на Южном Кавказе и ключевых вопросов в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
Собеседники обстоятельно обсудили гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора. Подчеркнута необходимость немедленного снятия Азербайджаном блокады Лачинского коридора в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г. и постановлениям Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.