Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ուղերձով դիմել է միջազգային հանրությանը և միջկառավարական ինստիտուտներին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ուղերձով դիմել է միջազգային հանրությանը և միջկառավարական ինստիտուտներին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահն արդեն որերորդ անգամ միջազգային հանրության և միջկառավարական ինստիտուտների ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից մարդու նկատմամբ աննախադեպ բռնության, մարդկության դեմ զանգվածային հանցագործության փաստերի վրա:
Շուրջ 3000 քառակուսի կիլոմետր տարածքում ստեղծելով ամենաբարդ համակենտրոնացման ճամբարը, Ադրբեջանը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախի (ԼՂՀ) Հանրապետության քաղաքացիների վրա փորձարկում է գիտության վերջին ձեռքբերումները՝ ուղղված մի ամբողջ ժողովրդի՝Արցախի Հանրապետության հայ բնակչության ապամարդկայնացմանը։
Ազատատենչ երկրի 120+30 (բռնի տեղահանված) հազարանոց բնակչությունը 8 ամիս շարունակ ամեն օր ենթարկվում է նվաստացման, սովի և ֆիզիկական բնաջնջման սպառնալիքների, ապրում է առանց էլեկտրաէներգիայի, գազի, վառելիքի և դեղորայքի։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ միջազգային հանրությունը դատապարտեց և միջազգային իրավունքում ամրագրեց դրույթներ, որոնք ապագայում բացառում էին ֆաշիստական Գերմանիայի ոճրագործությունների կրկնությունը, դժվար էր պատկերացնել, որ 21-րդ դարում մեր ժողովուրդը կկանգնի բնաջնջման նոր մեթոդներով՝ ֆիզիկական ոչնչացման վտանգի առջև, և այդ ամենը նույնիսկ չի արժանանա միջազգային հանրության միջամտությանը՝ մարդկային մեծ ողբերգությունը կանխելու նպատակով:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահն ահազանգում է՝ ապավինելով բոլոր նրանց խղճին, ումից կախված է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ մարդկության դեմ կատարված սարսափելի հանցագործությունը կանխելու որոշման ընդունումը:
Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով ագրեսոր երկրի կողմից իր անկախությունը ինքնահռչակած պետությունների նկատմամբ բռնությանն ու ագրեսիային վերաբերող միջազգային իրավունքի դրույթները, կոչ ենք անում պատասխանատու և պրոֆիլային միջազգային միջկառավարական ինստիտուտներին գործարկել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը՝ որպես ցեղասպանության և հայրենիքից մեր ժողովրդի բռնի տեղահանման կանխարգելման ամենագործուն ուղին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը կոչ է անում միջազգային միջկառավարական ինստիտուտներին հատուկ քրեական տրիբունալ հիմնել Ադրբեջանի ղեկավարության նկատմամբ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում ժամանակակից համակենտրոնացման ճամբար ստեղծելու հանցագործության համար, որը պարբերաբար ոչնչացնում է Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովուրդ հանդիսացող բնակչությանը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը լիահույս է, որ մեր ժողորդի կողմից ընտրված Գերագույն մարմնի ուղերձն անարձագանք չի մնա, և միջազգային հանրությունն ու միջկառավարական ինստիտուտները անձնատուր չեն լինի ագրեսորներին և մարդասպաններին, այլ տեր կկանգնի Արցախի Հանրապետության ժողովրդին:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը համոզված է,որ վերը նշված վտանգներից խուսափելու միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ « ճանաչում հանուն փրկության » սկզբունքի հիման վրա:

Председатель Национального Собрания Арцаха Артур Товмасян обратился с посланием к международному сообществу и межправительственным структурам
Поддержи А1+!Председатель Национального собрания Республики Арцах вновь обратил внимание международного сообщества и межправительственных структур на факты беспрецедентного насилия над людьми и массовых преступлений против человечности со стороны руководства Азербайджана.
«Создав самый совершенный концлагерь на площади около 3000 квадратных километров, Азербайджан с 12 декабря 2022 года испытывает на гражданах Республики Арцах (НКР) последние достижения науки, направленные на дегуманизацию целого народа - армянского населения Республики Арцах.
120 000 + 30 000(вынужденно перемещенных) жителей страны ежедневно в течение 8 месяцев подвергается унижениям, голоду и угрозам физического истребления, живет без электричества, газа, топлива и лекарств. После Второй мировой войны, когда международное сообщество осудило и закрепило в международном праве положения, исключающие повторение в будущем преступлений фашистской Германии, трудно было представить, что в XXI веке наш народ столкнется с новыми методами истребления, с угрозой физического уничтожения. И все это даже не удостоится вмешательства международного сообщества с целью предотвращения большой человеческой трагедии», - говорится в призыве председателя Национального собрания Арцаха к международному сообществу.
Председатель Национального собрания Арцаха взывает с тревогой, полагаясь на совесть всех тех, от кого зависит решение о предотвращении страшного преступления против человечности, совершаемого политическим руководством Азербайджана против армян Нагорного Карабаха.
«В то же время, принимая во внимание положения международного права о насилии и агрессии страны-агрессора против государств, провозгласивших свою независимость, призываем ответственные и профильные международные межгосударственные институты запустить процесс международного признания Республики Арцах как наиболее действенный способ предотвращения геноцида и насильственного перемещения нашего народа с родины», - говорится в призыве спикера.
Председатель Национального собрания Республики Арцах призывает международные межправительственные институты создать специальный уголовный трибунал против руководства Азербайджана за преступление создания на территории Республики Арцах современного концлагеря, поступательно уничтожающего коренное население Нагорного Карабаха.
Артур Товмасян полон надежды, что послание избранного народом Верховного органа не останется без ответа, и международное сообщество и межправительственные институты не будут поддаваться агрессорам и убийцам, а встанут на защиту народа Республики Арцах.
Глава Парламента Арцаха убежден, что единственный способ избежать вышеперечисленных опасностей - признать независимость Республики Арцах на основе принципа «признание во имя спасения».