354855242_647125740786697_4088270689244973986_n
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում այսօրվանից չեղարկվել են բոլոր ոչ հրատապ հետազոտությունները և վիրահատությունները
Հունիսի 15-ից արդեն 5-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը և բժշկական պարագաների ու դեղորայքի մատակարարումը Արցախ։
Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված՝ ստացիոնար հատվածում դեղորայքի բավարարվածությունը հասել է շուրջ 40 տոկոսի, իսկ ամբուլատոր հատվածում՝ շուրջ 20 տոկոսի:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ հանրապետության բոլոր բուժհաստատություններում այսօրվանից չեղարկվել են բոլոր ոչ հրատապ հետազոտությունները և միջամտությունները (վիրահատությունները)։
Շուրջ 175 բուժառուներ՝ տարբեր ախտորոշումներով, սպասում են Հայաստանի Հանրապետության բուժհիմնարկներ տեղափոխվելու հնարավորությանը՝ համապատասխան բուժօգնություն ստանալու համար։ Անհապաղ տեղափոխման ենթակա անձինք ունեն ուռուցքային և սիրտ- անոթային համակարգի հիվանդություններ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Во всех медицинских учреждениях Арцаха отменены все обследования и операции, не требующие срочного вмешательства
Поддержи А1+!С 19 июня во всех медицинских учреждениях Республики Арцах отменены все обследования и операции, не требующие срочного вмешательства. Это сообщение распространило Министерство здравоохранения Республики Арцах.
«Уже пятый день, с 15 июня, Азербайджан полностью заблокировал передвижение медицинского персонала из Арцаха и доставку в Арцах медицинских принадлежностей и медикаментов Международным комитетом Красного Креста.
Вследствие прекращения ввоза лекарств обеспеченность медикаментами в стационарном секторе опустилась почти до 40 %, в амбулаторном секторе - почти до 20 %. С учетом создавшейся ситуации во всех медицинских учреждениях республики с сегодняшнего дня отменены все несрочные обследования и вмешательства (операции).
Около 175 больных с различными диагнозами ждут возможности быть перевезенными в медицинские учреждения Республики Армения для получения соответствующей медицинской помощи. Лица, подлежащие немедленному переводу, имеют опухолевые заболевания и заболевания сердечно-сосудистой системы», - говорится в сообщении министерства.
В сообщении также отмечается, что на данный момент в реанимационно-неонатальном отделении медсанчасти «Аревик» Минздрава Арцаха находятся 8 детей.
В Республиканском медицинском центре Арцаха в отделении реанимации находятся 8 пациентов, трое из них в критическом состоянии.