354216394_5989749261154438_8900488894607209405_n
Հումանիտար բնույթի հարցերն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են որպես գործիք Արցախի ժողովրդի նկատմամբ վարվող էթնիկ զտման քաղաքականության առաջ մղման համար․ ԱՀ ՄԻՊ
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի գրառումը․
Արդեն երկրորդ օրն է Ադրբեջանի կողմից արգելափակվել է դեպի Արցախ բոլոր տեսակի հումանիտար փոխադրումները, որոնք շրջափակման ընթացքում իրականացվում էին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
Դեպի Արցախ հումանիտար բեռների փոխադրման արգելափակումը ավելի է խորացնում շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը։
Վեց ամիս շարունակվող շրջափակման հետևանքով ստեղծված պարենային առանց այն էլ սուղ իրավիճակը հումանիտար փոխադրումների արգելափակման հետևանքով գոյաբանական սպառնալիքներ է ստեղծում Արցախի 120 000 բնակչության, այդ թվում 30 000 երեխաների, 20 000 տարեց և 9000 հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։
Միջանցքի ամբողջական արգելափակման հետևանքով չի իրականացվել 102 բուժառուների և նրանց ուղեկցող անձանց նախապես պլանավորված տեղափոխությունը Արցախից ՀՀ և հակառակ ուղղությամբ։ Ամբողջությամբ դադարեցվել է նաև անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարումները՝ լրջագույն խնդիրներ հարուցելով քաղաքացիների և Արցախի բուժհաստատությունների համար։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական շրջափակումը, հումանիտար փոխադրումների արգելափակումը, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեության դիտավորյալ և տևական խափանումը ցուցիչ է այն բանի, որ անգամ հումանիտար բնույթի հարցերը Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու, ահաբեկելու, տարբեր պահանջներ առաջ մղելու համար։
Հումանիտար բնույթի հարցերն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում են որպես գործիք Արցախի ժողովրդի նկատմամբ վարվող էթնիկ ատելության և էթնիկ զտման քաղաքականության առաջ մղման համար։

Гуманитарные вопросы используются Азербайджаном как инструмент для продвижения политики этнической ненависти и этнической чистки в отношении народа Арцаха: Омбу
Поддержи А1+!Уже второй день Азербайджан заблокировал все виды гуманитарных перевозок в Арцах, которые в условиях блокады осуществлялись в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста и российского миротворческого контингента.
Об этом на своей странице в Facebook написал Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
«Блокирование перевозки гуманитарных грузов в Арцах усугубляет гуманитарную кризисную ситуацию в Арцахе, создавшуюся вследствие блокады. И без того жесткая продовольственная ситуация, возникшая в результате блокады, продолжающейся шесть месяцев, создает экзистенциальные угрозы для 120 000 населения Арцаха, в том числе 30 000 детей, 20 000 пожилых людей и 9 000 инвалидов.
Из-за полной блокировки коридора не была осуществлена заранее запланированная перевозка 102 медиков и сопровождающих их лиц из Арцаха в Армению и обратно. Полностью прекращены также поставки необходимых лекарств, что создает серьезные проблемы для граждан и медучреждений Арцаха», - написал Степанян
По его словам, полная блокада Арцаха со стороны Азербайджана, блокирование гуманитарных перевозок, преднамеренное и продолжительное нарушение нормальной деятельности жизненно важных инфраструктур является показателем того, что даже гуманитарные вопросы используются Азербайджаном для оказания давления на народ Арцаха, запугивания его, выдвижения ему различных требований.
«Гуманитарные вопросы используются Азербайджаном как инструмент для продвижения политики этнической ненависти и этнической чистки в отношении народа Арцаха», - заключил Степанян.