Երասխում կառուցվող գործարանի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից կրակոցներ արձակելու դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
2023 թվականի հունիսի 14-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, հակառակորդի մարտական դիրքերից, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ապօրինաբար մեկ կամ մի քանի անձանց կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ են արձակվել Արարատի մարզի Արարատ համայնքի Երասխ բնակավայրի՝ քաղաքացիական օբյեկտ հանդիսացող նոր կառուցվող գործարանի ուղղությամբ։
Կրակոցների հետևանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել նշված գործարանում շինարարական աշխատանքներում ներգրավված աշխատակիցներից Հնդկաստանի քաղաքացներ հանդիսացող 1983թ․ ծնված Մուհամադ Ասիֆը և 1998թ․ ծված Միրհասան Սահաջանը: Վերջիններս նույն օրն ընդունվել են Արարատի բժշկական կենտրոն և ստացել համապատասխան բուժօգնություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Կատարվում է նախաքննություն։ Իրականացվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ։ Ձեռնարկվել են անհետաձգելի ապացուցողական և վարույթային գործողություններ:
Որոշումներ են կայացվել նաև՝ դատաձգաբանական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություններ նշանակելու մասին:

Возбуждено уголовное дело в связи с обстрелом ВС Азербайджана строящегося завода в Ерасхе
Возбуждено уголовное дело в связи с обстрелом вооруженными силами Азербайджана строящегося завода в Ерасхе и попыткой убийства двух иностранных гражданских лиц, участвовавших в строительных работах.
14 июня 2023 года, около 11:30, с боевых позиций противника, по мотиву ненависти, нетерпимости или вражды по признаку расовой, национальной, этнической принадлежности, опасным для жизни многих людей способом и с намерением  незаконного лишения жизни одного или нескольких лиц, велась стрельба в направлении строящегося завода, являющегося гражданским объектом, в населенном пункте Ерасх общины Арарат Араратской области Армении.
В результате обстрелов огнестрельные ранения получили строители, граждане Индии Мухаммад Асиф (1983 г.р.) и Мирхасан Сахаджан (1998 г.р.). Последние в тот же день были госпитализированы в медицинский центр «Арарат», где им была оказана соответствующая медицинская помощь.
По факту инцидента в Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 7 и 15 части с 2 статьи 44-155 УК Армении.