Օրացույց․ 12-ը հունիսի. սպանվում է Մոնթե Մելքոնյանը, ՀՅԴ-ն հեռացնում է Ռոլանդ Շառոյանին (տեսանյութ)
1993-ի հունիսի 12-ին Աղդամի շրջանի Մազիրլի գյուղի մատույցներում սպանվում է արցախյան պատերազմի հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանը։ Նա Արցախ էր եկել 1991-ի սեպտեմբերին, որտեղ ձեռք է բերում Ավո մարտական կեղծանունը։ 1992-ին Վազգեն Սարգսյանի առաջարկով Մոնթեն դառնում է Մարտունու շրջանի շտաբի պետ։ Մոնթեին Սպայի տնից Եռաբլուր է ուղեկցում ավելի քան տասնյակ հազար մարդ։
«Զինապարտության մասին կառավարության հեղինակած օրենքի ընդունման հաջորդ օրը՝ 1997-ի հունիսի 12-ին օրենքին կողմ քվեարկած պատգամավոր Էդվարդ Եգորյանը, հայտարարում է, որ Ազգային Ժողովը պետք է ցրվի։
2000 թվականի այս օրը կոմունիստ պատգամավոր Խորեն Սարգսյանը Ազգային Ժողովի ամբիոնից խոսում է Հայաստանից հեռացողների մեծ բանակի մասին եւ հարցնում Անդրանիկ Մարգարյանի ղեկավարած կառավարությանը։ Սիրիացի ուսանողները Հայաստանում երթով սգում են մեկ շաբաթ առաջ հոգին ավանդած Սիրիայի նախագահ Հաֆեզ Ասադի մահը։ Սիրիայի դեսպանը կանխատեսում է հաջորդ նախագահի անունը։
2000 թվականի այս օրը կոալիցիոն կառավարությունը լքած Դաշնակցությունն իր շարքերից հեռացնում է մշակույթի նախարար Ռոլանդ Շառոյանին։ Վերջինս գերադասել էր մնալ նախարար հակառակ պորտֆելներից հրաժարվելու կուսակցության որոշմանը։ 2000 թվականի այս օրը Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը իշխանությունը տոնում էր այդ երկրի ինքնիշխանության օրը։ Այս երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները Սերժ Սարգսյանին չեն բավարարում։
Ողջաբերդ գյուղի բնակիչները 2001-ի այս օրը փակել էին Երեւան-Գառնի ճանապարհը։ Նրանք կառավարությունից ուզում են ստանալ սողանքների հետեւանքով քանդվող տների գումարային փոխհատուցումը։ Կառավարությունը ինչ-որ գումար փոխհատուցել էր, որը գյուղի 200 ընտանիքներից 80-ին էր բավարարել։
Ռուսաստանի աջ ուժերի առաջնորդներից մեկը՝ Բորիս Նեմցովը, 2007-ի այս օրը հայ ազատականներին խորհուրդ է տալիս միավորվել եւ չվհատվել այն մտքից, որ բարեփոխականները սովորաբար անիծված են։ «Ալեքսանդր երկրորդ ցարը ռուս ժողովրդին ազատեց ստրկությունից` վերացնելով ճորտատիրական իրավունքը. միլիոնավոր մարդիկ ստացան հող, ազատություն: Չնայած դրան, վեց անգամ մահափորձ է եղել Ալեքսանդր երկրորդի դեմ եւ ի վերջո սպանել են նրան: Գորբաչովը եւ Ելցինը, որոնք թեեւ իրար չէին սիրում, բայց միասին փորձեցին ազատագրել երկիրը, նույնպես անիծվել են: Նրանք, բարեբախտաբար, չեն սպանվել, բայց իբրեւ քաղաքական գործիչներ ոչնչացվել են»,-ասում է պարոն Նեմցովը։
2009-ի հունիսի 11-ի հետընտրական հանրահավաքում Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը պարզաբանում է, թե ինչու են եվրոպացի դիտորդները Երեւանի ավագանու ընտրությունները բնորոշել առաջընթաց 2012-ի այս օրն անհանգիստ է Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում։
Հեռացված ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի թափուր աթոռի համար ընտրում են նոր ռեկտորի։ Ուսանողներն այդ ընտրություններն օրինական չեն համարում՝ իրենք Զոլյանին են ուզում։ Դասախոսները ուսանողների հետ չեն։ 1997-ի հունիսի 13-ին ընդդիմությունը բազմամարդ հանրահավաք է հրավիրում Ազատության հրապարակում ։ Հրապարակի ժողովուրդը միայն մի բան է ցանկանում՝ իշխանությունից հեռացնել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին։

Календарь. 12 июня: убит Монте Мелконян, АРФД исключает из своих рядов Роланда Шарояна (видео)
Поддержи А1+!12-го июня 1993 года на подходах к селу Марзили Агдамского района погибает командующий арцахской войны Монте Мелконян. Он пришел в Арцах в сентябре 1991 года, где получает боевую кличку Аво. В 1992 году по предложению Вазгена Саркисяна Монте становится начальником штаба Мартунинского района. Из Дома офицера Монте провожают в Ераблур свыше десятка тысяч человек».
«На следующий день после принятия правительством Закона о воинской обязанности – 12-го июня 1997 года проголосовавший за закон Эдвард Егорян заявляет, что Национальное собрание нужно распустить.
В этот день 2000 года депутат от коммунистов Хорен Саркисян с трибуны Национального собрания говорит о большой армии уезжающих из Армении и спрашивает правительство во главе с Андраником Маргаряном. Сирийские студенты в Армении проводят траурное шествие по случаю кончины президента Сирии Хафеза Асада. Посол Сирии предсказывает имя следующего президента.
В этот день 2000 года покинувшая коалиционное правительство Дашнакцутюн исключает из своих рядов министра культуры Роланда Шарояна. Последний предпочел остаться министром вопреки решению партии отказаться от портфелей. В этот день 2000 года в посольстве России в Армении власти отмечают день независимости страны. Нынешние отношения между странами не устраивают Сержа Саркисяна.
Жители села Вохчаберд в этот день 2001 года перекрыли дорогу Ереван-Гарни. Они хотят получить от правительства денежную компенсацию за дома, разрушающиеся вследствие оползней. Правительство перечислило какую-то сумму, которая удовлетворила 80 из 200 семей в селе.
Один из лидеров правых сил России Борис Немцов в этот день 2007 года советует армянским либералам объединиться и не отчаиваться от мысли, что реформисты обычно прокляты. «Царь Александр Второй освободил российский народ от рабства, отменив крепостное право, миллионы людей получили землю, свободу. Несмотря на это, на Александра Второго шесть раз покушались и в конечном итоге убили. Горбачев и Ельцин, которые, хоть и не любили друг друга, вместе попытались освободить страны, также были прокляты. Они, к счастью, не были убиты, но были уничтожены как политические деятели», - говорит господин Немцов.