Արցախի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Ալիևի սպառնալիքներին
2023 թ․ մայիսի 28-ին, խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, 2020 թվականի նոյեմբերի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, և միաժամանակ անտեսելով ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ներկայությունը՝ Ադրբեջանի նախագահը հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության, վերջինիս ժողովրդավարական ինստիտուտների դեմ ուղղված, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության մասին ռազմատենչ և սադրիչ հայտարարություններով։ Սրան արձագանքել է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Հայտարարությունը ստորև․
Բաքվի հերթական անթաքույց սպառնալիքներն ու բացահայտ շանտաժը կասկած չեն թողնում, որ Ադրբեջանի իշխանությունները հետևողականորեն մերժում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բանակցային ճանապարհով կարգավորելու բուն հնարավորությունը։
Տևական շրջափակումը, անտանելի կենսապայմանների ստեղծումը, կյանքի և անվտանգության իրավունքի մերժումը, այլ հիմնարար իրավունքների և ազատությունների կանոնավոր և զանգվածային խախտումները, բռնաճնշումներն ու հալածանքները հենց այն գործիքներն են, որոնք Ադրբեջանը մտադիր է շարունակել օգտագործել Արցախի ժողովրդի դեմ։
Ինչպես ցույց են տալիս արդեն ավելի քան 5 ամիս տևող շրջափակումը, շարունակվող զինված հարձակումներն ու ռազմատենչ հայտարարությունները, Ադրբեջանը ոչ միայն չի ցանկանում հրաժարվել սպառնալիքների և բռնության իր քաղաքականությունից, այլև ավելի ու ավելի է ամրապնդում այն՝ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ կարգավորման գործընթացում ներգրավված միջազգային միջնորդների անգործության պայմաններում։
Արցախահայության իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու իբր պատրաստակամության մասին Ադրբեջանի հայտարարություններն ընդամենը կեղծ խոսույթ են և ծխածածկույթ, որոնց ետևում թաքնված է Արցախն էթնիկ զտման ենթարկելու Բաքվի իրական մտադրությունը։
Պահանջելով Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում՝ այդ երկրի իշխանություններն իրականում ձգտում են ստանալ արտոնագիր՝ իրենց հանցավոր ծրագրերն անպատիժ իրականացնելու համար։
Ներգրավված միջազգային դերակատարները պետք է դադարեն չնկատելու տալ Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական օրակարգի իրական դրդապատճառներն ու բուն նպատակները։ Այդ օրակարգի դիվանագիտական և արտաքին քաղաքական բաղադրիչներն Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ԵԱՀԿ և Եվրոպայի խորհրդի հիմնարար փաստաթղթերի կոպիտ խախտմամբ իրականացվող շանտաժի, հարկադրանքի և ուժի սպառնալիքի քաղաքականության շարունակությունն են։ Ադրբեջանի իրական մտադրությունների, վերջինիս միջազգային պարտավորությունների խախտման անտեսումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի բացահայտ ցեղասպանական օրակարգում կառուցողականություն փնտրելու միջազգային միջնորդների ցանկացած փորձ ինքնախաբեություն է և հավասարազոր է Բաքվի հանցավոր գործողությունները հավանության արժանացնելուն։
Բացարձակապես անթույլատրելի ենք համարում, որ միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը, որի խաղաղապահ զորակազմը տեղակայված է Արցախում և որի անվտանգության երաշխիքների ներքո տասնյակ հազարավոր արցախցիներ 2020 թվականի պատերազմից հետո վերադարձել են հայրենիք, առանց պատշաճ և կոշտ արձագանքի թողնեն Արցախի դեմ մարտական գործողություններ վերսկսելու Ադրբեջանի սպառնալիքները։
Ելնում ենք նրանից, որ միջազգային միջնորդները՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և Եվրամիության, պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանն ու հակաիրավական արարքներին և խոսքից անցնեն գործի՝ կանխելու Ադրբեջանի իշխանությունների հանցավոր ծրագրերը և դրանով իսկ գործնականում ապացուցելու իրենց համընդհանուր հանձնառությունը միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին և սկզբունքներին, Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանում արդար, արժանապատիվ և տևական խաղաղության հաստատմանը:

МИД Арцаха ответил на угрозы Алиева
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в ответ на сделанные 28 мая президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым высказывания, в которых он угрожал руководству и народу Арцаха.
В заявлении говорится, что 28 мая 2023 года президент Азербайджана выступил с воинственными и провокационными заявлениями в отношении Республики Арцах и ее демократических институтов власти, о возможности возобновления азербайджанской стороной боевых действий, в нарушение норм и принципов международного права, обязательств в рамках Трехстороннего заявления от ноября 2020 г., игнорируя при этом присутствие Российского миротворческого контингента.
«Неприкрытые угрозы и откровенный шантаж, к которым в очередной раз прибегает Баку, не оставляют никаких сомнений в том, что Азербайджан последовательно отрицает саму возможность путем переговоров урегулировать азербайджано-карабахский конфликт.
Длительная блокада, создание невыносимых условий жизни, отказ в праве на жизнь и безопасность, систематические и массовые нарушения других фундаментальных прав и свобод, репрессии и преследования - это именно тот инструментарий, который Азербайджан и дальше намерен использовать против народа Арцаха.
Как показывают продолжающаяся уже более пяти месяцев блокада, непрекращающиеся вооруженные нападения и воинственные заявления, Азербайджан не только не желает отказываться от своей политики угроз и насилия, но и все больше ее усиливает на фоне бездействия международного сообщества, в том числе вовлеченных в процесс урегулирования международных посредников», - говорится в заявлении.
МИД Арцаха подчеркивает: «Утверждения Азербайджана о якобы готовности обеспечить права и безопасность армян Арцаха являются ложным нарративом и дымовой завесой, за которыми скрывается истинное намерение Баку - осуществить этническую чистку в Арцахе.
Требуя признать Арцах в рамках территориальной целостности Азербайджана, власти этой страны в действительности стремятся получить лицензию на безнаказанное осуществление своих преступных планов.
Вовлеченные международные акторы должны перестать не замечать реальных мотивов и истинных целей азербайджанской повестки в отношении Арцаха. Ее дипломатическая и внешнеполитическая составляющие являются продолжением политики шантажа, принуждения и угрозы силой, что является грубым нарушением со стороны Азербайджана Устава ООН, основополагающих документов ОБСЕ и Совета Европы. Игнорирование истинных намерений Азербайджана и нарушений им своих международных обязательств, а также любые попытки международных посредников искать конструктивность в неприкрытой геноцидальной повестке Азербайджана являются самообманом и равносильны одобрению преступных действий Баку», - говорится в заявлении.
Степанакерт считает совершенно недопустимым, чтобы угрозы Азербайджана возобновить боевые действия против Арцаха остались без должной и жесткой реакции международного сообщества и, в первую очередь, Российской Федерации, чей миротворческий контингент находится в Арцахе и под чьи гарантии безопасности десятки тысяч арцахцев после войны 2020 года вернулись на родину.
«Исходим из того, что международные посредники в лице стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Европейского Союза должны уделять более пристальное внимание воинственной риторике и противоправным деяниям Азербайджана и перейти от слов к делу с тем, чтобы пресечь преступные планы азербайджанских властей и тем самым доказать на деле свою универсальную приверженность основополагающим нормам и принципам международного права, обеспечению прав человека, безопасности народа Арцаха, а также установлению справедливого, достойного и прочного мира в регионе».