Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները շարունակում են առաջնահերթություն մնալ ԱՄՆ-ի համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները շարունակում են առաջնահերթություն մնալ Միացյալ Նահանգների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ անդրադառնալով Մոսկվայում երեկ տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը:
Պետքարտուղարության խոսնակը դարձյալ վստահություն է հայտնել, որ կողմերի միջև շուտով համաձայնություն ձեռք կբերվի:
«Ինչպես նշել ենք, մենք հավատում ենք, որ համաձայնությունը մոտ է, և մենք շարունակում ենք ճնշում գործադրել երկու կողմերի վրա, որպեսզի նրանք աշխատեն այն հարցերի շուրջ, որոնք մնում են չլուծված», - նշել է դիվանագետը:
Մեթյու Միլլերը հավելել է, որ առայժմ տեղեկություններ չունի այն մասին՝ արդյոք ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախատեսում է նոր հանդիպումներ անցկացնել կողմերի հետ, սակայն վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ներգրավված մնալ այդ հարցում:
Մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։ Հանդիպման արդյունքներն ամփոփել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ հայտնելով, որ քննարկել են տարածաշրջանային և տնտեսական կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցը։ ՌԴ նախագահը նշել է, որ այդ հարցում առկա խոչընդոտները հիմնականում տեխնիկական բնույթի են և հաղթահարելի։ Կողմերը պայմանավորվել են, որ մեկ շաբաթից նույն հարցով հանդիպելու են երեք երկրների փոխվարչապետները։

Переговоры между Арменией и Азербайджаном остаются для США приоритетом
Поддержи А1+!Переговоры между Арменией и Азербайджаном остаются для США приоритетом. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, коснувшись состоявшейся вчера в Москве трехсторонней встречи.
«Мы не в комнате (переговоров, - ред.), но это остается для нас приоритетом. Вам известно, что несколько недель назад госсекретарь принимал стороны здесь, в Вашингтоне. Мы знаем, что после этого переговоры продолжились в Брюсселе, и мы поддерживаем продолжение переговоров», - сказал Миллер.
Представитель Госдепартамента вновь выразил уверенность, что соглашение между сторонами будет достигнуто в ближайшее время.
«Как мы уже говорили, мы считаем, что соглашение близко, и мы продолжаем оказывать давление на обе стороны, чтобы они работали над вопросами, которые остаются нерешенными», - сказал дипломат.
Мэтью Миллер добавил, что пока он не располагает информацией, планирует ли госсекретарь США Энтони Блинкен провести новые встречи со сторонами, но заверил, что США продолжат заниматься этим вопросом.
25 мая в Москве состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента России Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Президент России Владимир Путин подвел итоги встречи, сообщив, что обсуждался вопрос разблокирования региональных и экономических коммуникаций. Президент Российской Федерации отметил, что существующие препятствия в этом вопросе носят в основном технический характер и они преодолимы. Стороны договорились, что через неделю, по этому же вопросу встретятся вице-премьеры трех стран.