ՀՀ քննչական կոմիտեն և ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոն Համագործակցության հուշագիր են կնքել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) միջև գործակցությունը թևակոխում է որակապես նոր շրջափուլ։
Մայիսի 16-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում երկու կառույցների միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որն ստորագրել են մի կողից ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը, մյուս կողմից՝ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի՝ Հայաստանում և Վրաստանում իրավական կցորդ տիկին Հեդեր Բերգը։
Կարևոր այս իրադարձությանը ներկա են գտնվել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինը։
Համագործակցության հուշագիրն ուղղված է անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում ՀՀ ՔԿ-ի և ԱՄՆ ՀԴԲ-ի ջանքերի համատեղմանը և արդյունավետության բարձրացմանը։
Այն վերաբերում է կիբեռհանցավորության, մարդկանց առևանգման, կազմակերպված հանցավորության, տնտեսական, ֆինանսական և բանկային ոլորտներում անօրինական միջազգային գործունեության, այդ թվում՝ փողերի լվացման, անօրինական միգրացիայի բոլոր ձևերի, թրաֆիքինգի, ինչպես նաև` այլ բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին։
Հուշագրի հիման վրա համագործակցությունն իրականացվելու է համակարգված օպերացիաների իրականացման, իրավապահ ոլորտում տեղեկությունների փոխանակման, կողմերի միջև գոյություն ունեցող համագործակցային կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև` մասնագիտական կարողությունների զարգացման ոլորտում մեթոդական աջակցության միջոցով։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում չափազանց կարևոր է համարել հուշագրի ստորագրումը, որը հնարավորություն կտա կարգավորել և առավել համակարգված դարձնել երկու երկրների միջև իրավական համագործակցությունը՝ այն բարձրացնելով որակական նոր հարթություն։ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը հույս է հայտնել, որ իրավապահ կառույցների միջև օրըստօրե խորացող գործակցությունը շարունակական կլինի։
Իր հերթին Դեսպան տիկին Քրիստինա Քվինը հուշագրի ստորագրումը նշանակալի է համարել անդրազգային հանցավորության դեմ համապարփակ պայքարում միջազգային իրավապահ մարմինների բոլոր մակարդակներում համագործակցության ամրապնդման, հանցավորության սպառնալիքի աճի կանխարգելման տեսանկյունից։ Նա նշել է, որ դեսպանությունը կշարունակի ՀՀ և ԱՄՆ իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության խորացմանը։

Следственный комитет РА и Федеральное бюро расследований США подписали меморандум о сотрудничестве (видео)
Поддержи А1+!Сотрудничество между Следственным комитетом Республики Армения и Федеральным бюро расследований (ФБР) министерства юстиции США вступает в качественно новую фазу.
Следственный комитет Республики Армения 16 мая подписал меморандум о сотрудничестве между двумя структурами. Документ подписали заместитель председателя Следственного комитета Республики Армения Арсен Айвазян и атташе по правовым вопросам Федерального бюро расследований США в Армении и Грузии Хедер Берг.
На этом важном мероприятии присутствовали председатель Следственного комитета Республики Армения Аргишти Кярамян и Чрезвычайный и Полномочный посол США в Республике Армения Кристина Куинн.
Меморандум о сотрудничестве направлен на объединение усилий Следственного комитета Республики Армения и ФБР США в борьбе с транснациональной преступностью и повышении их эффективности.
Документ касается борьбы с киберпреступностью, похищением людей, организованной преступностью, незаконной международной деятельностью в экономической, финансовой и банковской сферах, включая отмывание денег, всеми формами незаконной миграции, торговлей людьми, а также другими видами преступлений.
На основе меморандума сотрудничество будет осуществляться путем осуществления скоординированных операций, обмена информацией в сфере правоохранительной деятельности, укрепления существующих кооперационных связей между сторонами, а также методической поддержки в сфере развитие профессионального потенциала.
В ходе встречи с послом США председатель Следственного комитета назвал чрезвычайно важным подписание меморандума, который позволит урегулировать и сделать правовое сотрудничество между двумя странами более системным, подняв его на новый качественный уровень. Председатель Следственного комитета выразил надежду, что ежедневно углубляющееся сотрудничество между правоохранительными структурами будет непрерывным.
Посол Кристина Куинн назвала подписание меморандума значимым в комплексной борьбе с транснациональной преступностью с точки зрения укрепления сотрудничества на всех уровнях международных правоохранительных органов и предотвращения роста угрозы преступности. Она отметила, что посольство продолжит углублять сотрудничество между правоохранительными структурами Республики Армения и США.