342684662_1035717074071446_9216920918756038638_n
Մայիսի 3-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Արդբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան չեն նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատման ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները, ամենաբարձր մակարդակով հնչող ատելության խոսքը և ուժի կիրառման բացահայտ սպառնալիքները վկայում են Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի մտադրության և իրական սպառնալիքի մասին:
Ընդգծվել է, որ համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև կայունության հաստատման համար առանցքային են զորքերի հետքաշումը, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա երկու երկրների միջև սահմանազատումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության խնդիրների հասցեագրումը՝ միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի շրջանակներում:

342684662_1035717074071446_9216920918756038638_n
В столице США Вашингтоне 3 мая состоялась трехсторонняя встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна, советника президента США по национальной безопасности Джейка Салливана и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова.
Обсуждались вопросы региональной безопасности и стабильности, а также процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян отметил, что продолжающаяся агрессивная политика Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха, оккупация суверенных территорий Республики Армения не способствуют усилиям по установлению стабильности в регионе. Министр Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, разжигание ненависти на самом высоком уровне и открытые угрозы применения силы свидетельствуют о намерении и реальной угрозе Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.
Было подчеркнуто, что вывод войск, делимитация границ между двумя странами на основе Алма-Атинской декларации, а также решение вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках механизма международно гарантированного диалога, являются залогом всеобъемлющего урегулирования и установления долгосрочной стабильности в регионе.