Մարինա Կալյուրանդը դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները, որոնցով խաղաղության գործընթացը վտանգվում է
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդի հետ։
Թագուհի Թովմասյանի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Թովմասյանը ԵԽ պատգամավորին ներկայացրել է խաղաղության ձգտող Հայաստանին շարունակ պատուհասող սպառնալիքները:
Նա նշել է, որ ՀՀ սուվերեն տարածքը փոքրանում է 2020թ. Արցախյան պատերազմից հետո, սակայն միջազգային հանրությունը միայն մտահոգված հայտարարություններ է անում, որոնցով Հայաստանին և նրա քաղաքացիներին չեն օգնում:
Թովմասյանն ընդգծել է, որ Արցախն արդեն 138 օր է՝ լիակատար շրջափակված է, և չնայած Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին՝ ճանապարհը մնում է փակ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորը հանդիպման ընթացքում խոսել է Հայաստանում անվտանգային իրադրության սրման ու դրա հետևանքների մասին՝ ի թիվս այլնի հիշատակելով Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանցիների կրակոցները, որոնց հետևանքով Սոթքի 800 աշխատակիցներ 1 շաբաթից ավել հարկադիր պարապուրդի մեջ են։
Մարինա Կալյուրանդը դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները, որոնցով խաղաղության գործընթացը վտանգվում է:

344049991_880163560457392_4401278936973912381_n
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян встретилась с депутатом Европейского парламента Мариной Кальюранд.
Согласно сообщению, распространенному офисом Председателя Постоянной комиссии, Товмасян представила депутату Европейского парламента угрозы, постоянно преследующие Армению, стремящуюся к миру.
Она также отметила, что суверенная территория РА перманентно сокращается после Арцахской войны 2020 года, однако международное сообщество ограничивается только заявления озабоченности, которые нисколько не помогают Армении и ее гражданам.
Товмасян подчеркнула, что Арцах полностью окруженуже 138 дней, инесмотря на решение Международного суда ООН по Лачинскому коридору, дорога тем не менее остается закрытой.
Депутат НС РА в ходе встречи говорила об обострении ситуации с безопасностью в Армении и последствиях этого, в числе прочего упомянув выстрелы азербайджанцев в направлении Сотка, в результате которых 800 сотрудников Сотка находятся в вынужденном простое более недели.