«Հավաքվում էինք դպրոցի նկուղային հարկում փոքր խմբով ու նվագում»․ ինչպես է ստեղծվել նվագախումբը (տեսանյութ)
Շնորհիվ իր վառ անհատականության և հեղինակության` Զարեհ Սահակյանցը, ով այդ ժամանակ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ջութակահար կոնցերտմայստերն էր, կարողացավ իր շուրջ համախմբել նվիրյալ երաժիշտների և ստեղծել կամերային նվագախումբ, որը կարճ ժամանակում ձեռք բերեց մեծ համբավ Հայաստանում և երկրի սահմաններից դուրս: Դա 1962 թվականն էր։
Զարեհ Սահակյանցից հետո նվագախումբը ղեկավարել են Կոնստանդին Բաղդասարյանը, Ռուբեն Ահարոնյանը, Զավեն Վարդանյանը, Էմին Խաչատուրյանը, Արամ Ղարաբեկյանը, Վահան Մարտիրոսյանը և նրանցից յուրաքանչյուրը ունեցել է իր ներդրումը։
«Ա1+»-ը զրուցել է նվագախմբի կայացման ակունքներում կանգնած ջութակահար, դիրիժոր Հմայակ Դուրգարյանի հետ, ով այժմ բնակվում է Իսպանիայում։
«Զարեհ Սահակյանցի առաջարկով հավաքվում էինք Սայաթ-Նովայի անվան դպրոցի նկուղային հարկում փոքր խմբով ու նվագում: Իսկ արդեն 1964-ից նրա մեծ ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց որպես կամերային անսամբլ մուտք գործել Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ: Սա էր ճանապարհը։ Պարտիտուրաների հետ մեծ խնդիր ունեինք, և այս հարցում մեզ շատ օգնեց Վազգեն Ա կաթողիկոսը, ով կամերային երաժշտության մեծ սիրահար էր։ Ի դեպ, Վեհափառի ցանկությամբ Զարեհ Սահակյանցը իրականացրեց պատարագի չորս հատվածի մշակումները»,- զրույցում նշեց պարոն Դուրգարյանը։

«Мы небольшой группой собирались в подвале школы и играли»: как образовался оркестр (видео)
Поддержи А1+!Благодаря своей яркой личности и репутации Заре Саакянц, который в то время был скрипачом-концертмейстером Государственного симфонического оркестра Армении, смог собрать вокруг себя преданных своему делу музыкантов и создать камерный оркестр, который за короткое время приобрёл большую известность в Армении и за пределами страны. Шёл 1962 год.
После Заре Саакянца оркестром руководили Константин Багдасарян, Рубен Агаронян, Завен Варданян, Эмин Хачатурян, Арам Гарабекян, Ваан Мартиросян, и каждый из них внёс свой вклад.
«А1+» побеседовал со скрипачом и дирижёром Амаяком Дургаряном, стоявшим у истоков создания оркестра, который сейчас живёт в Испании.
«По предложению Заре Саакянца мы собирались в подвале школы Саят-Нова небольшой компанией и играли. И уже с 1964 года благодаря его огромным усилиям удалось войти в Филармонический оркестр Армении в качестве камерного ансамбля. Таков был путь. У нас была большая проблема с партитурой, и в этом вопросе нам очень помог католикос Вазген I, который был большим любителем камерной музыки», - отметил в беседе Дургарян.